Nová studie zpochybnila přijímání lepku do dvou let věku?

V současné době zastávají odborní lékaři v drtivé většině názor, že po odstavení dětí od kojení by měla být postupně do jejich stravy zapojován i lepek. Tím se snižuje riziko propuknutí případné celiakie v budoucnu. Dříve se mělo zato, že je lepší do dvou let věku dítě od lepku uchránit. Nyní byla zveřejněna nová studie, která dřívější postupy naopak potvrzuje.

Informací o této studie v žádném případě nenabádáme rodiče ke změnám, dotazům  a podobně, jen ukazujeme zájemcům, o jak složitý problém se jedná, a jak těžké je vypracovávat lékařské studie o této těžké nemoci, jakou celiakie je.

Vědci z univerzity v Lundu, nejstarší univerzity ve Skandinávii, došli nyní k závěru, že riziko propuknutí celiakie je minimálně dvakrát větší u dětí, jež přijímaly do věku dvou let v potravě lepek.

Výzkum proběhl na celkem 436 párech dětí, které byly náhodně vybrány ze speciální databáze 2 525 dětí s potenciálními predispozicemi k celiakii. Příjem lepku byl sledován v jejich jídelníčku po tři dny. Pozorování se uskutečnilo v devíti, dvanácti, osmnácti měsících a nakonec při dovršení dvou let. Celý výzkum probíhal mezi lety 2004-2010, avšak teprve nyní v listopadu, s odstupem času, bylo možné zanalyzovat data. Ve výsledku děti přijímající lepek do dvou let věku jsou podle této analýzy minimálně dvakrát náchylnější k propuknutí celiakie.

Výživa dětí ve Švédsku je odlišná na rozdíl například od Spojených států. Ve Švédsku je zvykem krmit děti potravinami s lepkem mnohem dříve a ve větším množství. Bude tedy záležet na dalších a dalších výzkumech, které by vedli lékaře k případným jiným postupům.

Zdroj: http://www.news-medical.net/news/20151113/Intake-of-gluten-increases-risk-of-celiac-disease-in-children.aspx

http://www.cghjournal.org/article/S1542-3565(15)01332-4/abstract

http://www.upi.com/Health_News/2015/11/12/At-risk-infants-fed-gluten-have-higher-chance-for-celiac-disease/4241447351379/

Ilustrační foto: Pixabay

Bezlepková vysoko proteinová mouka z cvrčků?

Hmyz nabízí jednu z nejvíce koncentrovaných a účinných forem proteinu na této planetě, a patří také mezi běžná a obyčejná jídla

Bezlepková vysoko proteinová mouka z cvrčků?