Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA

Jak se bohužel zvyšují počty lidí trpících celiakií ve světě a to v různých věkových skupinách, přináší tato skutečnost i řadu sociálních problémů. Nejpalčivější bude asi to, že cena bezlepkových jídel je podstatně vyšší než u jejich klasických protějšků. Roste tak i počet chudých nemocných lidí, kteří nemají na nákup bezlepkových produktů pro sebe nebo pro své děti. V Česku asi není tato situace tak (zatím) markantní, i když také by stála přinejmenším za diskusi.

Zvláště, když příspěvky na bezlepkovou stravu určují samotné zdravotní pojišťovny a ani nejvyšší příspěvek, ten od VZP, 6000 korun na stravu dětí do 18 let ročně, nemůže dostatečně pokrýt zvýšené cenové náklady na bezlepkové potraviny. Nehledě na ostatní, lidi, natož seniory.

Problém ale začal tížit obyvatele ve Spojených státech, kde jsou ale lidé v daleko větší míře zvyklí nespoléhat se na stát a řešit problémy sami, s pomocí okolní komunity.

Dvě maminky v americkém státu Kansas, které mají děti s potravinovou alergii, se rozhodly samy pomoci. Právě v USA, kde je trh s bezlepkovými potravinami obrovský, stojí ale tyto produkty 2x až 4x více než běžné výrobky. Na druhou stranu díky velkému trhu je na něm i dostatek jídla, které se blíží ke konci doby spotřeby a také plno ochotných dárců.

Ženám se podařilo zorganizovat potravinovou banku pro celiaky a další alergiky s názvem Obnovené zdraví, kde nemocní mohou vyfasovat takovéto potraviny zdarma. Protože je to sklad ne obchod, je otevřeno jedno dopoledne v týdnu a k převzetí jídla stačí potvrzení od lékaře.

Zdroj: Fox4 news,

Restartuje své tělo s detoxem!

Jaro s sebou přináší touho po novém začátku. A restartovat chceme i své tělo. Právě proto...

Restartuje své tělo s detoxem!