Jak bezlepková dieta zasáhla i do voleb amerického prezidenta

Americké primárky jsou v plném proudu a kandidáti demokratů a republikánů zarytě přesvědčují své voliče, aby vybrali do prezidentských voleb právě je. Aby se zavděčili svým voličům, mají různé strategie a cílí na odlišný elektorát odlišnými prohlášeními. Kandidát Ted Cruz však tentokráte silně pobouřil celiaky, když se pokoušel získat na svou stranu zastánce militarizace.

Minulý týden pokračovaly primárky v Jižní Karolíně, přičemž velkou vlnu pobouření vzbudil předvolební rozhovor s kandidátem za republikánskou stranu Tedem Cruzem. Cruz se svou rétorikou pokusil dostat na svou stranu militantní voliče, kteří by nejraději viděli mohutné investice do zbrojení, aby jejich Spojené státy znovu posílily postavení hegemona a světové supervelmoci. Patrně za účelem vzbuzení dojmu tvrdého muže, zlehčoval závažnost celiakie u vojáků, doslova zesměšňoval jejich bezlepkovou dietu.

Podle něj „poslední věcí, která by velitele armády měla zajímat je nějaká politická korektnost nebo sociální experiment nóbl byrokratických chudáků z Pentagonu, či zajištění bezlepkového fastfoodu“.  Jeho slova, která byla možná mířena obecně na módní bezlepkovou dietu, ale vyvolala pobouření nemocných lidí, včetně samozřejmě těch ve zbrani.

V současné době je samozřejmě jedinou možnou léčbou celiakie bezlepková dieta. Neumožnění mužů a ženám ve zbrani k přístupu k bezlepkovým potravinám, by mohlo mít nedozírné následky pro jejich zdraví a mohlo by skončit až smrtí. To je zřejmě věc, které si texaský senátor v lepším případě nebyl vědomý. Každopádně si vysloužil okamžitou kritiku ze strany celiaků, kteří zaplnili jeho účet na Twitteru ostrými komentáři.

Zdroj: 

http://www.celiac.com/articles/24259/1/Ted-Cruz-Declares-War-on-Gluten-free-Soldiers/Page1.html

foto: wikimedia commons, Official portrait of U.S. Senator Ted Cruz

Kdo a proč je náchylný k celiakii?

Jak víme, počet lidí, u kterých propukne celiakie, v posledních desetiletích stále narůstá. Jedná se o velice komplexní problém

Kdo a proč je náchylný k celiakii?