Co nejčastěji doprovází celiakii?

Přestože lékařské znalosti v oblasti autoimunních chorob se neustále prohlubují, stále zůstává řada nejasných a nezodpovězených otázek. Obzvláště cenné jsou pak výzkumy, které zachycují problematiky komplexně a souhrnně. Příkladem toho může být v nedávno publikovaná rozsáhlá studie o symptomech celiakie a spoluvýskytu dalších imunitních chorob.

Nizozemský tým z univerzity z Groningenu sesbíral zpětně data o pacientech, kterým byla pomocí biopsie diagnostikována celiakie v jedné z neuniverzitních nemocnic. Jednalo se o 412 jedinců z celkových 9 468 v databázi. Tedy jeden z nejpočetnějších srovnávacích výzkumů k tomuto tématu. Získané údaje tým následně porovnával a hledal podstatné korelace.

Nejčastějším symptomem celiakie se ukazuje být průjem, který byl zaznamenán u 37,4% pacientů, následovala únava s pocitem vyčerpání u 35%, různé problémy břicha s 33,3% a čtvrtým nejčastějším byla s 31,6 % ztráta váhy. Přibližně 10% pacientů vykázalo některé z méně typických příznaků celiakie. A téměř 12% pacientů byla celiakie diagnostikována, aniž by předtím zaznamenali nějaké problémy nebo projevy choroby.

Přibližně jedna třetina pacientů měla také některou z dalších autoimunních chorob; nejčastěji cukrovku prvního typu – 4,9%, která je nejznámější chorobou doprovázející celiakii. Stejné procento pacientů 4,9% mělo i kolitidu, následovanou onemocněním štítné žlázy (4,1%). Asi nejděsivějším zjištěním bylo, že 53 pacientů, tedy téměř 13% se nakonec muselo potýkat s rakovinou.

Zdroj: NCBI, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26854256, foto: wikimedia commons, Mr Hyde

Oddělené studentské menzy pro bezlepkáře?

Studenti dvou vysokých humanitních škol na předměstí Philadelphie v americké Pennsylvanii, se mohou stravovat v oddělených bezl

Oddělené studentské menzy pro bezlepkáře?