Konec lékařských předpisů na bezlepkovou stravu ve Walesu?

Schyluje se ke konci předepisování lékařských receptů na bezlepkové potraviny ve Walesu? Možná je do budoucna nahradí nějaké efektivnější řešení, to si alespoň myslí waleský stínový ministr zdravotnictví Darren Millar. Každopádně se problém bezlepkářů stává ve Welesu politickým problémem, což by možná někdy neškodilo i u nás. 

V současné době státní poskytovatel zdravotní péče ve Velké Británii NHS proplácí lidem trpícím celiakií část nákladů na drahou bezlepkovou stravu. Systém funguje tím způsobem, že celiakům je obvodním lékařem vydán lékařský předpis, s nímž mohou jít do lékárny pro určité bezlepkové potraviny, které schválila komise ACBS. Jedná se o bezlepkovou mouku, těstoviny, chleba, cereálie, sušenky či ořechy. Tento způsob se však nelíbí opozičním waleským konzervativcům.

Waleský stínový ministr zdravotnictví Darren Millar se podle BBC domnívá, že se nejedná o ekonomicky efektivní řešení a stát by měl přehodnotit způsob poskytování podpory. Waleská vláda však konstatuje, že podpora prostřednictvím lékařských receptů pomáhá zůstat celiakům na bezlepkové dietě a nemoc finančně utáhnout. Bezlepková dieta je v současné době jediná známá fungující léčba proti této chorobě.

Tristan Humphrey z charitativní organizace Coeliac UK vládu v jejím postoji zachovat systém receptů naopak podporuje. Dle jeho názoru by náklady na léčbu rakoviny střeva nebo jiných důsledků nestriktního dodržování bezlepkové diety, byly finančně pro vládu náročnější, než proplácení receptů; ty navíc tvoří jen 0,34% z celkových vynakládaných prostředků v této finanční kapitole NHS.

Je nutné však říci, že kritizovat Konzervativní stranu za prohlášení o potřebě zrušit bezlepkovou stravu na předpis, je zcela bezpředmětné a unáhlené, stejně jako vyjádření některých pacientů a neziskových organizací zabývajících se touto problematikou. Konzervativci totiž samotnou podporu celiaků neodmítají, vadí jim jen předpisový systém. Ten by chtěli nahradit systémem přímé roční finanční podpory, protože receptový systém vyžaduje pravidelné navštěvování lékařských ordinací jen za účelem získání receptu. Jedná se o plýtvání časem doktorů, jakož i samotných nemocných; stejný názor zastává i Dr. Bailey, obvodní lékař v Caerphillském okresu.

S ohledem na tom, že přechod od receptového systému na systém peněžních dávek je v zájmu i samotných celiaků, lze předpokládat, že by mohl vzniknout v této věci koncensus mezi vládou i opozicí. Jak dodávají konzervativci, v době kdy opatření bylo zavedeno, bylo velmi těžké sehnat bezlepkovou stravu. S ohledem na výrazný nárůst nabídky těchto potravin v posledních letech, už přeci skončil čas, kdy se musí chodit pro tyto potraviny do lékárny, řada supermarketů je schopná nabídnout stejný sortiment produktů.

Zdroj:BBC, foto: Pixabay

Koláč se švestkami a mákem

Švestkový koláč s mákem patří k těm nejlepším podzimním receptům. Hlavně tedy když dostanete švestky...

Koláč se švestkami a mákem