Kozí mléko je in!

Trpíte nesnášenlivostí kravského mléka? Nezoufejte a dejte si to kozí! Někdo tvrdí, že má typické pižmo. Ale pokud kupujete čerstvé mléko z čistého chovu, tak naopak lahodně chutná. Kozí aroma z něj můžete cítit spíše až na konci jeho trvanlivosti.

Jaro je v plném proudu, příroda se zazelenala a počasí s námi aprílově laškuje. Na pastviny se vrací také hospodářská zvířata, mezi nimiž mají v posledních letech rostoucí zastoupení také stáda koz. Mnohé z vás asi napadne, proč píšeme právě o kozách? Ale odpověď není tak složitá. Chceme se zabývat kozím mlékem a produkty z tohoto mléka, neboť mohou pomoci i některým celiakům.

Kozí mléko je totiž vhodné pro ty, kteří trpí alergií na kravské mléko, respektive bílkovinu v něm obsaženou. Je vhodné také při snaze o dietní stravování a řada výzkumů prokazuje blahodárný vliv kozího mléka na pleť. Bylo také zjištěno, že až 75 % dětí s alergií na kravské mléko nemá s trávením kozího mléka problémy. Zde je však nutné zdůraznit, že ten, kdo má intoleranci laktózy jako takové, by se měl bohužel vyhnout i kozímu mléku a kozím výrobkům.

Kozí mléko má kromě své lehké stravitelnosti řadu dalších nesporných výhod. Příznivě působí na imunitní systém, pomáhá při kloubním onemocnění, zlepšuje stav onemocnění kůže např. atopického ekzému, obsahuje minerální soli, hořčík, sodík, vápník, draslík a fosfor a obsahuje vitamíny A, B, C, D, E a kyselinu listovou. Sami vidíte, že je to doslova mléčný bourák na řadu neduhů a vhodný pro ty, kteří musí či chtějí dodržovat dietu. Možná k tomu přispívá i fakt, že koza si svoji potravu pečlivě vybírá. Ne nadarmo existuje známé rčení „je mlsný jako koza“. Když pozorujete kozu na pastvě či u sena, můžete během několika chvil pozorovat, jak koza svým jazykem mrštně rozděluje byliny, které pozře a jež ze své stravy vynechá.

IMG_20150813_900

A jak se dostat ke kozímu mléku či ke kozím výrobkům? Určitou nabídku mají ve svém portfoliu obchodní řetězce. Většinou jde o mléko z dovozu z francouzských či nizozemských farem. Variantou k těmto produktům jsou menší prodejny českých produktů, kde lze najít kozí mléko a produkty z něj původem z tuzemských chovů. A úplně ideální stav je najít si ve svém okolí blízkou kozí farmu. Chovatelů koz je v České republice stále víc. Jedna z kozích farem se nachází i na Jihlavsku – jde o chov koz na farmě ZN Agro. Zajímavá je tím, že získala ocenění Nejlepší kozí farma roku 2013, její produkty jsou k dostání na pultech obchodů pod vlastní značkou. Najdeme zde až 140 dojných koz, k tomu 5 chovných kozlů a 28 chovných koziček na obměnu stáda. Kozí výrobky zdejší farmy jsou vyhlášené – jde o sýry jednak bez příchuti, ale třeba i s pažitkou, olivami, kapií, česnekem, bylinkami. Pouhé 2 zaměstnankyně sýrárny dokáží za rok vyrobit 8 tun výborného sýra!

Takže pokud jsme vás trošku navnadili, určitě si zkuste dát nějaký kozí produkt. Chlazené kozí mléko a k tomu krajíc bezlepkového chleba s kozím sýrem a pažitkou jsou skvělým tipem na svěží jarní snídani nebo svačinu. Naši předkové moc dobře věděli, proč v takové hojné míře kozí mléko konzumovali. Je dobré se občas vrátit ke kořenům…