Pilulka proti projevům celiakie ve fázi testování

Velice zajímavá a podstatná novinka ve světě léčiv si zatím úspěšně razí cestu klinickým testováním směrem k prodeji v běžných lékárnách. Zvláště celiaky a lidi s problémovým trávením lepku by mohlo zajímat, že tzv. KumaMax by jim do budoucna snad mohl umožnit přijímat potravu obsahující lepek, bez toho aniž by ohrozili své zdraví.

Nová pomocná léčba je postavena na syntetickém enzymu nazývaným KumaMax. Jelikož lidské tělo není schopno lepek v žaludku zcela rozložit, postupuje dále trávicím systémem do tenkého střeva. Běžný lidský organismus lepek ignoruje a vyloučí jej, avšak u celiaků reaguje tenké střevo na lepek jako na nepřítele a spouští imunitní reakci. V jejím důsledku se u celiaků objevuje řada vážných zdravotních komplikací, ať už okamžitých (zvracení, průjem, bolesti) tak i dlouhodobých (rakovina, poškození trávícího systému).

KumaMax vznikl na půdě University of Washington, kde výzkumníci došli k závěru, že místo toho, aby se snažili jako jejich předchůdci vytvořit látku zastavující imunitní reakci na lepek, bude lepší, když se lepek do tenkého střeva vůbec nedostane. Vyvinuli proto enzym schopný rozložit až 99,97% lepku v přijímané potravině. Podle vedoucí projektu doktorky Ingrid Swanson Pultzové, by při současné fázi vývoje enzymu mohl celiak pozřít až 10 miligramů lepku bez zdravotních komplikací. To se nezdá mnoho, z toho důvodu se zatím bezlepkové dietě určitě ani s KumaMaxem celiaci nevyhnou. Avšak kvalita jejich života by se přeci jen enormně zvýšila. Dnes totiž musí vyhledávat často jen drahé certifikované potraviny, jenž jsou zcela „gluten-free“, tedy obsahují méně než dvacet miliontin gramu lepku; tato hranice pokud by před konzumací užili pilulku KumaMaxu by se podstatně zvýšila. Dalším problémem, jenž by odpadl, by byla možnost konzumace i bezlepkových potravinám, které byly připravovány ve stejné vodě, nebo na stejném oleji s lepek obsahujícími potravinami.

KumaMax v současnosti podstupuje laboratorní bezpečnostní testování, aby se odhalily veškeré jeho potenciální vedlejší účinky. Doktorka Pultzová zároveň připouští, že pokud vše půjde dobře, na začátku roku 2017 bude zahájeno testování na lidech; tedy poslední krok před případným uvedením tohoto přelomového léku do amerických lékáren a následně i do těch evropských.

Zdroj: Care2, ilustrační foto: Pixabay

Oddělené studentské menzy pro bezlepkáře?

Studenti dvou vysokých humanitních škol na předměstí Philadelphie v americké Pennsylvanii, se mohou stravovat v oddělených bezl

Oddělené studentské menzy pro bezlepkáře?