Celitax: aplikace, která kanadským celiakům zjednodušila život

Jelikož je bezlepkové jídlo v Kanadě průměrně třikrát až čtyřikrát dražší oproti normálnímu, zavedla kanadská vlády již před časem možnost daňových odpočtů.  Neustále odkládání účtenek a počítání je pro mnohé však neuvěřitelnou byrokratickou zátěží. Celiakům v Kanadě nově pomůže aplikace Celitax, spočítá za ně odpočet i zbaví milionů zbytečných papírů.

Jestliže máte v Kanadě potvrzení od lékaře, že ze zdravotních důvodů musíte zůstat na bezlepkové dietě, můžete v daňovém přiznání uplatnit speciální odpočet na takzvané zvýšené náklady spojené s bezlepkovou dietou. V praxi to probíhá tak, že odkládáte účtenky z každého nákupu bezlepkové potraviny a porovnáváte cenu, jenž jste zaplatili s průměrnou cenou stejného, ale nebezlepkového produktu. Rozdíl, tedy vaše zvýšené výdaje, můžete odečíst z vyměřené daně z příjmu fyzických osob.

Finanční úřad nepožaduje zasílání žádných podpůrných dokumentů, avšak pro případ daňové kontroly jsou Kanaďané povinni uschovávat potvrzení od lékaře, veškeré účtenky a jakýsi roční přehled u každého typu produktu, který kupovali (např. vykazovat speciální přehled jen pro chléb).

Justin Gravelle se během svých vysokoškolských studií seznámil s dívkou Rachel; jejich společný život narušovaly její opakované zdravotní problémy. Jejich příčinu odhalily testy na celiakii a Rachel byla odkázána na bezlepkovou dietu. Daňové zvýhodnění na dietní stravu začala využívat a její přítel Justin se nestačil divit, kolik času tráví nad archivací všech účtenek a počítání všech nároků na daňový odpočet. Rozhodl se proto vše zjednodušit a vyvinul speciální aplikaci Celitax, ta je od minulého roku k dispozici všem uživatelům iOS a Justin připravuje i verzi pro android.

Celitax umožňuje digitalizaci účtenek na externím serveru; na něj mohou uživatelé všechny účtenky nahrávat a také je kdykoliv stahovat. Po nákupu tedy stačí pořídit fotografii účtenky a není nutné ji nadále uschovávat. Jen průměrné ceny nebezlepkového zboží je třeba vložit ručně a aplikace na základě toho vypočítá uplatnitelný odpočet. Na konci roku vám program připraví tabulkový přehled nákupů.

Zdroj: www.thestar.com

Bezlepková piva na vzestupu, aspoň ve světě

Základní surovinou při výrobě piva je obilí, což pro obsah lepku teoreticky vylučuje z konzumace tohoto nejoblíbenějšího českéh

Bezlepková piva na vzestupu, aspoň ve světě