Je kosmetika obsahující lepek nebezpečím?

Lepek se dnes nachází v celé řadě produktů, nikoliv pouze v jídle, ale i v různých kosmetických přípravcích a drogérii, kterou denně v našem životě používáme. Vyvstává tedy otázka, zda je jeho přítomnost pro celiaky nebezpečím a může způsobit nepříjemné zdravotní obtíže? Některé názory dosud tvrdily, že ano.

Obecně ale platí, že pokud je lepek vetřen do kůže v takovém stopovém množství, v jakém je používám v kosmetice, nehrozí v žádném případě jeho vstřebání a následné zdravotní komplikace. Používání šamponů a sprchových gelů, které vyloženě hlásají, že jsou bezlepkové, postrádá jakýkoliv smysl. Že je to pouze mrhání penězi potvrzuje i doktor Goldenberg z Centra pro Dermatologii v Mount Kisco v New Yorku; ještě chápe, že lidé trpící celiakií mají strach a připlácejí si za bezlepkový šampón, aby jej omylem nepozřeli, ale pro osoby s mírnou intolerancí k lepku jsou zvýšené náklady jen vyhozenými penězi.

A právě komentář doktora Goldenberga v sobě skrývá vysvětlení jediného reálného nebezpečí drogerie obsahující lepek pro celiaky. Jisté ohrožení skýtají balzámy na rty a rtěnky, dále také zubní pasty nebo ústní vody, zde je totiž reálné pozření lepku a jeho proniknutí do tenkého střeva, kde spustí imunitní reakci. U těchto nákupů bychom si dopředu měli prostudovat složení, a pokud si nebudeme zcela jisti, kontaktovat výrobce a dotázat se na možnou přítomnost lepku v těchto produktech.

Zdravotní problémy z kožního kontaktu s kosmetikou obsahující lepek jsou dle současných empirických sledování jednoznačně vyloučené. U některých lidí se může vyvinout jistá forma celiakie nazývaná dermatitis herpetiformis, která je doprovázena puchýři, vyrážkou a svěděním. Přestože kůže pozitivně reaguje na lepek, tyto problémy nejsou způsobeny dotykem s kůží, ale jeho pozřením. Řešením je pak stejně jako u běžné celiakie bezlepková dieta. Pokud má pacient i následně z užívání kosmetiky kožní problémy, je vhodné co nejrychleji vyhledat lékaře, jedná se pravděpodobně o alergii na nějakou jinou složku v přípravku.

Zdroj: Glamour.com, Mayoclinic.org

Je celiakie na vzestupu?

Poměrně rychlý nárůst celosvětového výskytu celiakie vede dnes k větší potřebě poznat a porozumět příčinám tohoto...

Je celiakie na vzestupu?