Sportovci a celiakie

Celiakie, alergie na lepek a intolerance lepku mají jedno společné. Lidé, kteří těmito nemocemi trpí, se musí vyhýbat lepku, který je zdrojem jejich zdravotních problémů. Zvláště u celiaků pak dochází k poškození střeva, čímž se narušují i jeho funkce, včetně schopnosti vstřebávat živiny. Celiaci pak trpí nedostatkem vitamínů či minerálních látek, což samozřejmě ovlivňuje i jejich fyzickou kondici. Existují studie, které dokládají, že právě sportovci trpící nějakou výše zmíněnou nemocí, mohou podávat špičkové výkony, i přesto a právě proto, že jsou na bezlepkové dietě.

Můžeme uvést příklady vrcholových sportovců, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu.

Jedním z nich je olympi800px-craig_mcleanjský a paralympijský medailista Craig MacLean věnující se halové cyklistice, který má diagnózu celiakie. Dlouhých 12 let trpěl křečemi, únavou a anémií z nedostatku železa. Byl testován na mnoho různých nemocí, až konečně přišla na řadu i celiakie. Po přechodu na bezlepkovou stravu se jeho stav upravil, mohl opět naplno trénovat, podávat lepší výkony a dostat se na vrchol. Celiak MacLean dokázal jako druhý sportovec světa (prvenství drží maďarský šermíř Pál Szekeres), vyhrát medaili jak na olympijských, tak na paralympijských hrách.

 

 

 

 

 

Laura Gallagher se věnuje skokům na trampolíně, trpí celiakií a její kožní podobou dermatitis herpetiformis. Je držitelkou bronzové medaile z evropského šampionátu. I ona si prošla mnoha vyšetřeními s negativním výsledkem, než se lékaři dostali ke správné diagnóze. Laura popisuje, že poté, co se začala stravovat bezlepkově, mohla prodloužit dobu tréninku, nesužovaly ji nepříjemné bolestivé pocity v břiše, únava a ztratila se i nepěkná obtěžující vyrážka.

Ellen Goldsmith dokončila Maraton des Sables, který je považován za jeden z nejtěžších chodeckých závodů. Jedná se o 250kilometrový pochod Saharou. Ellen má diagnostikovanou celiakii, navíc i intoleranci laktózy, ale ani to jí nezabránilo v účasti v tomto extrémním závodě, na který se samozřejmě musela velmi tvrdě připravovat. Umožnilo jí to striktní dodržování diety s vysazením lepku, mléka a výrobků z nich.

Mezi spchristine_nesbitt_2008ortovci, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu, je i Christina Nesbitt, což je kanadská rychlobruslařka, která vyhrála v roce 2012 na světovém šampionátu v Nizozemsku zlato a pokořila světový rekord na trati 1000 m. Tato sportovkyně trpí celiakií.

 

 

 

 

 
Dominique Maltais, kanadský snowboardista, je taktéž celiak. Vyhrál bronzovou medaili na olympiádě v Turíně. Dále pak i 38 individuálních medailí v rámci světového poháru. To mu samozřejmě umožnil právě přechod na bezlepkovou stravu a dodržování diety.

1280px-jennifer_suhr_london_2012_croppedDalší známou sportovkyní je Jenn Suhr, která skáče o tyči. V roce 2011 ji začala trápit velká únava, slabost, dehydratace a křeče v nohou. Později u ní byly provedeny testy a zjistilo se, že Jenn trpí celiakií. Ale již v roce 2012 se v Londýně na olympiádě stala zlatou medailistkou a v roce 2013 vytvořila halový rekord ve skoku o tyči, když skočila 502 cm.

 

 

 

 

800px-novak_djokovic_cu

 

Známý je též příběh tenisty Novaka Djokovice.  Jeho kondice se postupně zhoršovala, dokonce zkolaboval uprostřed zápasu. Lékaři provedli mnoho testů včetně testování na HIV a jiné infekční nemoci. Nic neodhalili, až na glutenovou intoleranci. Poté, co vysadil lepek, se jeho stav upravil a opět se mohl v plné síle vrátit na kurty.

 

 

 

 

 

 

Z příběhů zmíněných sportovců je patrné, že celiakie, alergie na lepek či intolerance lepku není překážkou k vedení normálního aktivního života. Pokud je dieta správně dodržována, můžeme se naplno věnovat všemu, co si „usmyslíme“ – sportovat rekreačně i vrcholově.

Použité fotografie: Wikipedia