Restartuje své tělo s detoxem!

Jaro s sebou přináší touho po novém začátku. A restartovat chceme i své tělo. Právě proto si spousta lidí na jaře dává detox. Čisticí kúru si ale můžete dopřát i pokud nekonzumujete lepek – a co o víc: budete z ní obzvlášť profitovat!

Naše trávicí soustava je nesmírně komplexním a zajímavým systémem, někdy bývá označován dokonce jako náš druhý mozek. Výstelka našeho gastrointestinálního traktu nás chrání proti toxinům a nebezpečným látkám z vnějšku. Mnoho vědců se domnívá, že právě ona tvoří 80 až 90 % procent z našeho imunitního systému.

Ohrožená imunita

U lidí, kteří trpí potravinovou intolerancí nebo přecitlivělostí, je mnohdy předpokládaná snížená imunita. Celiakie je ještě trochu jiný případ. Jako autoimunitní onemocnění reaguje na lepek jako na nepřátelskou látku a vyvolává imunitní odezvu. V důsledku toho je poškozován povrch tenkého střeva, který pak nemůže spolehlivě plnit svoji funkci. Mnoho celiaků má i pro přechodu na bezlepkovou stravu přetrvávající zdravotní problémy. To může být dané nevědomými kontaminacemi lepkem nebo celkově nevhodným stravováním obsahujícím aditiva, pesticidy, příliš mnoho rafinovaného cukru a nezdravých tuků a jiných toxických látek.

Začněte žít zdravě

Jak ale ven z tohoto začarovaného kruhu? Začít bychom mohli co nejzdravějším stravováním, založeným na minimálně průmyslově upravovaných potravinách. Dopřávejte si dostatek zeleniny a ovoce (vyzkoušet můžete i ovocné a zeleninové šťávy), ryby a libová masa, luštěniny a zdravé tuky (třeba ořechy, avokádo nebo dýňový olej). Nezapomínejte na pitný režim, pijte dostatek vody. Skvělý nápad je třeba přidat do vody trochu citrónové šťávy – dodá jí chuť i nálož vitamínu C. Zvažte také užívání probiotik, které pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru.

Detox také funguje

Dostat z těla nastřádané toxiny pomáhá také detox. Existuje mnoho typů detoxu – půst, šťávový detox, ledvinový, jaterní nebo močový detox, případně detox proti parazitům. Než se ale do některého z nich pustíte, raději ho proberte i se svým lékařem. Očista těla ale v každém případě má celou řadu pozitivních účinků.

Proti stárnutí, nemocem i nadváze

Jedním z nich je třeba zpomalení stárnutí. Když zařadíme například šťávový detox, zvýšíme příjem antioxidantů, které působí preventivně proti srdečním onemocněním a zpomalují stárnutí.

Dalším pozitivním efektem je také regulace váhy. Samozřejmě se nebavíme jenom o okamžitém shození několika kil po hladovce. Lidé, kteří prošli nějakou formou detoxu mají tendenci více dbát na svoji stravu. Díky tomu je hubnoucí účinek detoxu často trvalý a dlouhodobý.

Detox v neposlední řadě působí jako prevence onemocnění. Pokud vynecháme průmyslově zpracovávané potraviny (nejen v rámci krátkého detoxu, ale dlouhodobě), zmenšíme riziko tzv. civilizačních chorob.

Tak s chutí do toho! 🙂

Bezlepkově pro nováčky

Zrovna vám diagnostikovali celiakii nebo alergii na lepek? Tohle zjištění může na začátku vyděsit. Vždyť...

Bezlepkově pro nováčky