Nechte se rozmazlit vaječnou snídaní!

Ano, je pondělí. Ale pojďte se trošku zasnít o tom, jak skvěle prožít blížící se prodloužený velikonoční víkend. Taky milujete ty okamžiky, kdy se probudíte a nemusíte vůbec nic? Čeká vás jen volno a parádní den. Tak přesně takový start dne si můžete ještě vylepšit vaječnou snídaní. Ostatně o Velikonocích bude vajec všude habaděj. Jenže nám ani taknejde o vejce vařená natvrdo. Skvělá snídaně, to jsou hlavně vejce naměkko nebo nahniličko. Jak je připravit? Jdeme na to!

Vaječné snídaně
Kolik minut přesně potřebuje vejce natvrdo, kolik naměkko a nahniličko?

 • vejce naměkko:
  Mají pevný bílek, ale tekutý žloutek.
  Studená vejce dejte do studené vody, přiveďte k varu, od té chvíle vejce vařte už jen 2-3 minuty. Pokud hned neservírujete, zchlaďte ve studené vodě.
 • vejce nahniličko:
  Vejce mají pevný bílek a polotekutý žloutek.
  Studená vejce dejte do studené vody, přiveďte k varu, od té chvíle vařte 4-5 minut. Pokud hned neservírujete, zchlaďte ve studené vodě.
 • vejce natvrdo:
  Vejce natvrdo mají pevný bílek i žloutek, který však nesmí být vysušený a drobivý.
  Studená vejce dejte do studené vody, přiveďte k varu, vařte 7-8 minut. Pokud hned neservírujete, zchlaďte ve studené vodě.

Omeleta
pro 2 osoby:
6 vajec
2 lžíce mléka
sůl, čerstvě mletý pepř
3 lžíce másla
2 lžíce nasekané pažitky
příloha:
2 hrsti polníčku
4 ks ředkviček nakrájených na plátky
6 ks cherry rajčátek
Do misky rozklepněte 3 vejce, přidejte lžíci mléka, osolte, opepřete a vidličkou prošlehejte. Přidejte ½ lžíce másla, pažitky a znovu zamíchejte. Máslo se rozpustí až na pánvi, zjemní omeletu.
V nepřilnavé pánvi rozpusťte 1 lžíci másla, pak vlijte vejce a pomalu začněte míchat a tvořit omeletu. Míchejte ve tvaru osmičky, zároveň hýbejte pánví, aby se tekutá vajíčka dostaly na dno pánve.  Takto míchejte asi 30 vteřin. Pánev odstavte, dokud jsou vajíčka na povrchu ještě trochu nedodělaná. Pomocí obracečky omeletu zarolujete, nechte ji chvíli na pánvi a pak přesuňte na nahřátý talíř a opakujte stejný postup i s další porcí.

Jak náplň do omelety vylepšit?
Jednoduchý způsob, jak omeletu ochutit, je přimíchat do prošlehaných vajec před opékáním nasekané bylinky (např. pažitku či hladkolistou petrželku).
Omeletu můžete doplnit strouhaným sýrem. Stačí jím omeletu posypat těsně před tím, než ji budeme rolovat.
Skvělé jsou v omeletě restované žampiony, slanina, nebo na nakrájená cherry rajčátka. Náplně nedávejte moc, stačí 1/3 hrnku na omeletu.

Hermelínová pomazánka

Osvědčená klasika na svačinu i jako pohoštění pro návštěvu!  Ingredience: 240g Hermelínu či jiný plísňového...

Hermelínová pomazánka