Vyšetření k diagnóze celiakie krok za krokem

„Často se mě pacienti ptají, co je při diagnóze celiakie čeká, na co se mají připravit. Někteří to vnímají trochu s obavami, ale já je vždycky uklidňuji, protože se není čeho bát. A společně se dá celá procedura v pohodě zvládnout,“ říká Bára Bahníková z Bezlepek.cz. Pojďte si s námi tedy projít diagnostiku celiakie v 7 bodech. Ať vás nic nepřekvapí 😉

1.    Předně nezapomeňte, že pokud vás čeká diagnostika celiakie, tak je důležité nezahájit bezlepkovou dietu!
2.    Vyšetření vás čeká, pokud: máte podezření na celiakii, kam se řadí průjem, objemná stolice, zácpa, bolest břicha, celkové neprospívání, chudokrevnost, předčasná osteoporóza, kožní obtíže, deprese, poruchy chování, pozdní menarche u dívek, amenorea (tedy vynechání alespoň dvou cyklů menstruace), neplodnost, opakované potraty, porucha plodnosti mužů, impotence a další. Dále jste v příbuzenském vztahu s celiakem 1. stupně (rodiče, sourozenci, děti), či máte diabetes mellitus I. typu, případně trpíte autoimunitní thyreoiditidou (autoimunitním zánětem štítné žlázy).
3.    Následně praktický lékař provede vyšetření z krve – stanovení autoprotilátek (anti tTG IgA, anti tTG IgG, EMA IgA ,ENA IgG) a celkové stanovení imunoglobulínů Ig A (Imunoglobulin A je jedna z 5 hlavních tříd lidských protilátek vyskytujících se u člověka).
4.    Pokud vyšetření z krve bude pozitivní, je třeba vyšetření horní části gastrointestinálního traktu a odběr slizničního vzorku (biopsie) z dvanáctníku pod Vaterovou papilou (pod místem, kde vyúsťuje společný vývod žlučových cest a slinivky), minimum jsou 4 bioptické vzorky. Nemusíte se ale bát – není to bolestivé.
5.    Odebrané vzorky se pošlou k mikroskopickému vyšetření, kde lékaři vyloučí přítomnost zánětu.
6.    Dle výsledků rozborů krve, slizničního odběru a obtíží může být rozeznán jeden z 5 možných typů celiakie.
7.    Následně může dojít k dalším vyšetřením, která jsou zaměřena na geny asociované s celiakií. Tato vyšetření provádí lékař gastroenterolog. Negativní nález může s vysokou pravděpodobností vyloučit diagnózu celiakie.