Pět superpotravin, které v roce 2017 ovládnou svět

Pokud sledujete výživové trendy, pak vám jistě neunikla vlna takzvaných „superpotravin“, které pro svoje výjimečné vlastnosti dobývají svět. Quinoa, chia semínka, matcha nebo řasy kelp, všechny tyto potraviny jsou velmi zajímavé pro svoje účinky na lidské zdraví nebo jejich výživovou hodnotu. Možná některé z nich rádi zařazujete do svého jídelníčku i vy.

My vám představíme potraviny, samozřejmě bezlepkové, které na svoje objevení ještě čekají a s velkou pravděpodobností o nich již brzy uslyšíme.

  1. Mateří kašička

Mateří kašička je známá přírodní látka bohatá na živiny. Vyrábí ji včely pro obživu jejich královny a právě díky mateří kašičce žije královna 40krát déle než její pracovnice. Tato zázračná včelí výživa obsahuje všechny tři makronutrienty, antioxidanty, vitamíny B1, B2 a B6, minerály i esenciální aminokyseliny. Podobně jako med, najde i mateří kašička široké uplatnění ve výživě kostí, podpoře imunity či v kosmetice.

  1. Šťáva vodního melounu

Toto léto čeká vodní melouny učiněný „boom“. Šťáva získaná z melounové dřeně i kůry bude tak populární jako kokosové mléko. Melouny obsahují vysoký podíl lykopenu, jednoho z nejsilnějších ochranných antioxidantů v rostlinách, a spoustu minerálů. Mají schopnost regulovat trávení, tlumit záněty v těle a přispět zdravé cirkulaci krve a fungování srdce.

  1. Ubiquinol

Ubiquinol je aktivní, lépe vstřebatelná forma koenzymu Q10, který se přirozeně nachází v lidském těle. Jeho úkolem je dobíjet tělo energií, chránit důležité životní orgány. Pokud se člověk cítí vyčerpaný, může mu tento antioxidant pomoci získat znovu více energie.

  1. Ostropestřec

Ostropestřec mariánský patří mezi super-bylinky především pro vysoký podíl silybinu a jiných antioxidačních látek, kterým se přisuzuje blahodárný vliv na játra.

  1. Konopná semínka

Semínka konopí představují bohatý zdroj omega mastných kyselin, aminokyselin, vitamínů a minerálů, a to bez obsahu omamného THC. Díky vyváženému poměru omega 3 a omega 6 jsou ideálním doplňkem do salátů i jiných pokrmů. Semínka mohou posloužit i jako zdroj silného antioxidantu pro pokožku, pokud se přidají do různých pleťových vod nebo peelingů.

Na závěr nezbývá než dodat, že velkou roli v oblíbenosti superpotravin hraje marketing. Na českém trhu je k dostání množství různých exotických potravinových doplňků, ale redakci Bezlepek.cz  zajímá i to, co máme přímo „před nosem“. V některém z našich dalších článků se budeme věnovat lokálním českým „superpotravinám“, které provázely naše předky po staletí a jsou tak svojí blízkostí a tradicí neprávem zastíněny zahraniční exotikou.

Zdroj: www.bodyandsoul.com.au

Mohly by nanočástice léčit celiakii?

Mohly by se specifické nanočástice stát základem pro možný lék na celiakii. Výsledky preklinické studie na zvířatech jsou podle

Mohly by nanočástice léčit celiakii?
Kde můžete koupit bezlepkové jogurty Florian

Pokračujeme v odpovědích na dotazy našich čtenářů, kde se dají zakoupit bezlepkové výrobky, Dnes zveřejňujeme, kde jsou k dostá

Kde můžete koupit bezlepkové jogurty Florian