Vycvičený pes pomáhá dívce s celiakií vyhledávat lepek

Psi využívající svoje citlivé nosy na vyhledávání drog, výbušnin nebo zraněných osob, to dnes již není nic neobvyklého. Ve Spojených státech amerických se ale pomoc těchto věrných společníků zaměřuje také na vážně nemocné celiaky. Vycvičení psi umí vyhledat lepek nejen v jídle, ale třeba i v šampónu.

V USA podle odhadů žijí asi tři miliony celiaků. Příznaky nemoci jsou různé, nejčastěji to bývá průjem, nadýmání, podvýživa nebo chudokrevnost. 13leté Evelyn z Indiany přináší celiakie mnoho problémů a kvůli této nemoci po požití i stopového množství lepku trpí bolestmi kloubů, ztuhlostí a únavou. Evelyn patří mezi ty celiaky, kteří nesnesou žádnou kontaminaci lepkem. Její maminka až donedávna byla za šťouravou puntičkářku, která kontrolovala vše: „Kdyby jí v restauraci připravovali bezlepkový salát, omylem na něj přidali kruton, a ihned jej zase odstranili, bude jí špatně další tři dny.“

Tyto případy se ale naštěstí Evelyn už delší dobu nepřihodily, a to díky Diovi, jejímu psovi, kterého si s sebou bere všude, i do školy. Zeus jí kontroluje ruce a očichává její jídlo. Když zvedne tlapku, znamená to, že cítí lepek. Pokud otočí hlavu na stranu, je jídlo bezpečné.

Vycvičení psi nejsou samozřejmě k dispozici všem celiakům, ale spíš pro vážné případy. Jedna z instruktorek Ciara Gavinová trénuje fenku Maggie pro 4leté dítě s celiakií, které trpí příznaky podobné mrtvici. Takto vycvičený pes nejlépe pomůže už v bezlepkové domácnosti. Umí najít lepek v jídle, šamponech nebo mýdle. Přesnost psa ale klesá na veřejných místech, například restauracích, kde je lepek všudypřítomný.

13leté Evelyn její nový parťák změnil život; problémy spojené s celiakií v podstatě vymizely. Experti ale varují, že v USA neexistují jednotné standardy pro výcvik psů ve vyhledávání lepku, a proto by rodiny měly být obezřetné a důkladně společnosti, které tyto služby nabízejí, prověřovat.

Zdroj: www.today.com

Obrázek: Ilustrační foto