Co dělat v prvních dnech, když vám diagnostikují celiakii? Hlavně žádnou paniku!

Pokud dojde k tomu, že vám lékaři zjistí celiakii, samozřejmě vás hned poučí, co to bude znamenat. Pro řadu lidí to může být šok, protože v tu chvíli neví, jak se s nemocí dokážou vypořádat,  nebo naopak jim teprve až po pár dnech dojde, že se jejich život podstatně změní. Každopádně žádnou panika! Jak asi každý celiatik potvrdí, po kratší době si na změnu stravování zvyknete. Horší to ale může být u dětí.  

Co dělat v prvních dnech

K hlavním zjištěním patří, že se nemoc promítne, bohužel negativně, do vašich financí kvůli bezpodmínečně nutné změně jídelníčku. Jenže to nemusí platit napořád. Stačí se naučit vařit a stravovat trochu jinak. O tom jsme už psali zde.

Co ale neodkládejte, to je revize vašich spižíren a ledniček. Rozdělte potraviny na jasně obsahující lepek, na ty, u kterých si nebudete jisti, a na bezpečně bezlepkové potraviny. První asi věnujte rodině nebo známým. U těch nejasných si musíte zjistit přesný obsah. Pokud i tak si nejste jisti, počítejte je za „obsahující“ lepek. A zbudou vám ty bezlepkové, které můžete v pohodě konzumovat.

Pokud nejste v domácnosti sami, budete asi potřebovat o pár kousků nádobí navíc. Ty budou sloužit na přípravu výhradně bezlepkových jídel.

Následně začněte pátrat po bezlepkových potravinách, abyste se v nabídce zorientovali.  Jídelníček určitě budete muset rozšířit především o ty přirozeně bezlepkové, jako ovoce, zelenina, ryby, maso, vejce a či bezlepkové speciality. Bývají označeny logem s přeškrtnutým klasem.

V současnosti je můžete nakupovat běžně v obchodních řetezcích či dokonce v drogeriích, kde v dietních odděleních mají i bezlepkové produkty. A pak jsou to zase naopak malé obchody specializující se na zdravou výživu. Zajděte tam, pobavte se s prodavači, jaký mívají sortiment.

Protože většinou jsou lidé zvyklí kupovat také polotovary a těch bezlepkových zase není tolik, bude pro vás diagnóza celiakie asi znamenat častější vaření. Nejspíš se tedy rozloučíte s polévkou z pytlíku – otázkou ale je, zda nad tím smutnit? Domácí hovězí vývar, kdy maso následně využijete i jako hlavní chod, je lepší než kdejaká pytlíkovka. V obchodech najdeme stále se zvyšující nabídku bezlepkových surovin a za pár let se posune ještě dál. Katalog bezlepkových produktů má i náš server www.bezlepek.cz

Příprava bezlepkových jídel má své postupy, které je potřeba si osvojit. I v Česku pak vyšlo několik bezlepkových kuchařek a celou řadu receptů jsme pro vás připravili i my.

Změní se i vaše stravování v restauracích a podnikových jídelnách. Tam budete muset víc pátrat po možnostech, jak a kde se stravovat. Firemní jídelny ovšem bezlepkovou dietu zatím příliš často nevaří, takže se spíš budete muset spoléhat na restaurace. Hlavně pozor na pivo! Obsahuje lepek. I u nás ale už jsou k mání česká bezlepková piva, nečekejte je ale z pípy.

Dále se podívejte na vaši zdravotní pojišťovnu, zda a jaký má bezlepkový program. Ten nabízejí jen některé pojišťovny a také jen některé poskytují , především dětem, finanční dotace na dietu. Pokud vaše pojišťovna není z tohoto pohledu ta pravá, můžete přejít jinam. O tématu příspěvků a pojišťoven jsme psali zde.

Seznamte s nemocí své rodinné příslušníky, aby například věděli, že když přijdete na večeři, nebude to jako dosud. Že nejste vybíraví, ale jen si musíte dávat pozor na lepek.

Můžete se také obrátit na kluby celiaků, které jsou ve velkých městech po celé republice. Jsou různě aktivní, k těm nejvíce činorodým patří Klub celiakie Brno. Kluby vám jednak poradí se vším možným ohledně nemoci, navíc organizují pravidelná setkání a různé akce jako jsou kurzy bezlepkového vaření, ochutnávky, dětské tábory apod.

Zpracováno z podkladů DZG – Glutenfreie Ernährung

Co to je vlastně ten lepek

Lepek (gluten) obsahují některé obiloviny, především pšenice, ječmen nebo žito. Jak sám název napovídá – latinsky gluten je lep

Co to je vlastně ten lepek