První hotel na Istrii získal Gluten Free certifikát

Čechy milované Chorvatsko pomalu, ale jistě, bere v potaz potřeby významné části svých turistů, a to celiaků. Svědčí o tom první certifikovaný bezlepkový hotel na Istrii.

Park Plaza Arena Pula Hotel získal jako první certifikát BOSK, osvědčení o servírované bezlepkové kuchyni. Současně je to jediný hotel na Jadranském pobřeží, který nabízí kompletní menu bez lepku.

Zdroj: Arena Hospitality Group
Zdroj: Arena Hospitality Group

Skupina Arena Hospitality, do které certifikovaný hotel patří, přihlíží jednak k moderním trendům v pohostinství a hoteliérství, a současně k faktu, že lepek je jedním z nejhojnějších alergenů v potravinách. Proto ve spolupráci se společností BOSK z Rijeky vybrala tento hotel a rozhodla se plně standardizovat proces přípravy a podávání pokrmů, aby splňovaly vysoké „bezlepkové“ nároky.

BOSK certifikace je určena pro hoteliéry a restauratéry a nabízí praktické znalosti nutné pro přípravu a servírování bezlepkových pokrmů. Je mj. založena na prověřené a celosvětově uznávané certifikaci HACCP v potravinářství. Sami tvůrci certifikace BOSK v Chorvatsku vysvětlují, že klíčové je naučit provozovatele minimalizovat riziko kontaminace lepkem, znát a zavádět standardizované procesy pro výrobu, skladování, přípravu a servírování jídel, stejně jako pracovat s nápravnými opatřeními při podezření kontaminací lepkem.

Redakce Bezlepek.cz věří, že tento hotel bude první vlaštovkou a otevře Chorvatsko i turistům s potřebou bezlepkové diety.

Doplňujeme pro české turisty ještě možnost navštívit národní stránky pro celiaky, částečně psané v angličtině. Na stránkách jsou turisti upozorněni, že pro ně může být docela obtížné přímo na místě sehnat bezlepkové potraviny. Jednak je v Chorvatsku údajně diagnostikováno méně celiaků než v jiných zemích, a dále místní celiaci získávají díky zdravotnímu pojištění zdarma bezlepkovou mouku. Bezlepkové pečivo, podobně jako těstoviny, si tak často připravují doma.

Pro turisty může být v Chorvatsku dále nápomocná například mobilní aplikace BOSK – Bezlepkový průvodce po Chorvatsku, pomocí níž lze snadněji vyhledat nejbližší místo s možností nákupu bezlepkových potravin.

Zdroj: www.total-croatia-news.com, celijakija.hr

Vyzkoušejte Raw bar

Pokud budete mít cestu z Prahy do východních Čech, nebo obráceněJ, kus za metropolí odbočíte na starou hradeckou silnici, můžet

Vyzkoušejte Raw bar