Finsko. Jak se žije v zemi s údajně nejvyšším počtem celiaků v populaci

Finsko patří mezi země s nejvyšší mírou celiaků na světě. Jaký je v této severské zemi život? Jedním slovem skvělý. Pojďte se s námi letem světem podívat na to, jaké to je žít v zemi, kde být celiakem není žádná výstřednost.

Nemoc zvaná „keliaka“

Odhaduje se, že ve Finsku jsou 2,4 % dospělých mezi 30–64 lety celiaky. Jednou z nejlepších věcí na Finsku je, že povědomí o nemoci „keliaka“, tedy celiakii, je všudypřítomné a bezlepkové jídlo je snadno dostupné. V celé zemi, ať už narazíte na kohokoli, vám snad každý bude schopen vyprávět o sobě, někom v rodině či mezi přáteli a kolegy, kdo tímto onemocněním trpí. Zdá se, že Finové prostě obecně vědí, co to je lepek a jak vypadá reakce celiaka na tento protein obsažený v pšenici, ječmenu a žitu.

Dostupnost bezlepkových výrobků ve Finsku není omezená pouze na velké supermarkety. Nejlepší restaurace, běžné obchody, stejně jako čerpací stanice, nabízí bezlepkové potraviny a jídla. Dokonce i mezinárodní řetězce rychlého občerstvení jako McDonald’s.

Dostupnost bezlepkových potravin je samozřejmě výraznou úlevou pro nemocné, ale kouzlo Finska spočívá ještě v něčem dalším.

Země tisíců jezer a moderního výzkumu

Finsko v čele s Tamperskou univerzitou už od poloviny minulého století věnuje celiakii velkou pozornost. Univerzita platí za přední výzkumné centrum a Dr. Markku Mäki je mezi světovými odborníky na celiakii něco jako rocková hvězda.  Díky tomu, že se problematice na univerzitě nadšeně věnují dlouhou dobu, vzniklo již více než třicet doktorských prací o celiakii a závěry výzkumů se aktivně dostávají mezi zdravotní odborníky včetně praktických lékařů. Doktor Mäki si uvědomuje, že lékaři primární péče hrají významnou roli v diagnostice. Pokud vědí, jak odhalit celiakii bez nutnosti konzultovat stav pacienta s odborníkem například pomocí včasně provedených krevních testů, mohou u velké části pacientů snížit vážné příznaky celiakie, které se objevují při oddalování diagnózy. Ve Finsku je tak neuvěřitelných 70 procent celiaků v populaci diagnostikováno a léčeno.

Kromě vysoké informovanosti v běžné i odborné populaci probíhá ve Finsku mnoho inspirativních výzkumů, například propojení celiakie s konkrétními druhy bakterií v trávicím traktu nebo možné spojení celiakie s jinými autoimunitními poruchami. Již zmiňovaná univerzita v Tampere se věnuje výzkumu neinvazivních metod diagnostiky celiakie, které by doplnily zlatý standard pro diagnózu, tedy endoskopii a střevní biopsii. Vědci vidí potenciál především u zjevných případů dospělých lidí a dále u dětí.

Finsko je jednoduše zemí, kde se klade velký důraz na výzkum, diagnostiku a také vládní podporu nemocným celiakie. Tento národ prostě s lidmi, kteří jsou na bezlepkové dietě, počítá. Pokud tedy hledáte něco jako ráj na zemi pro celiaky, určitě zvažte návštěvu Finska.

Zdroj: allergicliving.com