Údajná šikana chlapce s celiakií skončila u soudu

Obyčejný školní výlet skončil pro 11letého chlapce z Virginie v USA nepříjemností kvůli jeho intoleranci na lepek, jak nedávno informoval New York Post. Americká justice se nyní potýká s žalobou, která byla podána na muzeum koloniální historie 18. století Colonial Williamsburg, kde byl hoch se svojí třídou na prohlídce. Chlapec byl donucen najíst se venku na dešti, a to kvůli přísným pravidlům restaurace muzea ohledně vnášeného vlastního jídla.

Nepříjemnost se stala v květnu během školního výletu, když byl hoch donucen opustit jednu z restaurací muzea živé historie. Podle žaloby se jednalo o velmi ponižující záležitost.

Zmiňovaný žák páté třídy nemůže jíst lepek ani ve stopových množstvích a lékaři nyní stanovují, zda trpí celiakií nebo citlivostí na lepek. Požití lepkových potravin u něj způsobuje výrazný pokles krevního tlaku a může vést až ke ztrátě vědomí. Z tohoto důvodu chlapcův otec Brian Doherty, který se exkurze účastnil jako rodičovský doprovod, přinesl do restaurace jídlo z domova. Jeden ze zaměstnanců ale podle obžaloby nekompromisně zasáhl a informoval Dohertyho, že on a jeho syn nemohou zůstat, pokud bude syn konzumovat přinesené jídlo. Přestože se otec snažil situaci vysvětlit, zaměstnance nepřesvědčil.

Chlapec „vyhazov“ před všemi jeho spolužáky nesl velmi těžce a rozplakal se. Nepomohla ani intervence učitele ve prospěch nemocného žáka, jak uvádí obžaloba. Během sporu byl Doherty informován, že jíst vnesené jídlo je povoleno pouze u batolat.

Celá situace skončila nešťastně. Hoch byl nucen počkat venku v dešti, zatímco jeho spolužáci poslouchali vyprávění o historii koloniální Ameriky a u toho jedli svá jídla.

Mluvčí muzea se odmítl k probíhající při vyjadřovat. Druhá strana sporu má ve věci jasno. „Děti, které kvůli svému zdravotnímu omezení musí dodržovat zvláštní dietu, se často cítí být vyčleněné z kolektivu na různých školních a společenských akcích. V tomto případě byl ale jeden žák z kolektivu doslova vystrčen. Bylo to ponižující a nedůstojné, obzvláště u instituce, která nabízí vzdělávací programy pro děti,“ sdělil obhájce rodiny tisku.

Zdroj: NYpost.com

Obrázek: Ilustrační foto

Souvislost neplodnosti u žen a celiakie

To, že ženy nemocné celiakií mohou mít nezřídka problémy s otěhotněním, je poměrně známé. Vědci se nyní na problém podívali z o

Souvislost neplodnosti u žen a celiakie