Biologické vysvětlení citlivosti na lepek nalezeno! Za vším hledej imunitu

Výzkumní pracovníci z Columbia Medical Center (USA) našli skutečný lékařský důvod pro neceliakální citlivost na lepek.
Ačkoli celiakie znamená vážnou chorobu ve vztahu ke stravování, tak doposud nikdo netušil, co doopravdy stojí za náhlým celosvětovým vzestupem počtu lidí citlivých na lepek. Výrazy jako „bez lepku“, „bezlepkové“ či „gluten free“ se staly natolik populárními a všudypřítomnými, že se o nich už začíná šířit řada vtipů a pomalu jsou vnímány jako módní klišé. Vedle toho se ale vědci zabývali skutečnou otázkou, proč tolik lidí najednou lepek řeší. A teď tým z Columbia Medical Center našel stěží pochopitelný důvod, proč se u lidí vyskytuje neceliakální citlivost na lepek. Odpověď zní: imunitní systém.

Celiakie jako taková je autoimunitní poruchou. Vědci vzali do výzkumu 80 pacientů (40 pacientů s celiakií a 40 osob citlivých na pšenici). Zjistili, že druhá polovina vykazovala negativní autoimunitní odpověď na konzumaci pšenice. U těchto pacientů konzumace pšenice vyvolala celotělní autoimunitní reakci, která způsobila poškození střev, ovšem odlišné než u lidí s formálně diagnostikovanou celiakií.
Dalším krokem tedy nyní bude analýza rozsahu poškození střev, která se vyskytuje u jedinců, jež se sami považují za citlivé na lepek.
„Rádi bychom si vše potvrdili na jednotlivých případech pacientů, ale musíme je nejprve vyšetřit, a to předtím, než začnou se speciální (bezlepkovou) dietou,“ říká lékař Peter Green, který řídí Centrum Celiakie na Columbijské univerzitě v New Yorku. „Nové výsledky našeho bádání potvrzují, že se něco děje s organizmem lidí citlivých na konzumaci pšenice. Zvyšuje se také pravděpodobnost, že díky tomu budeme schopni vyvinout testování daných osob. Poté budeme teprve schopni pacienty správně diagnostikovat a doporučit jim vhodnou dietu či léčbu.“

Zdroj: The Daily Meal
Kurz bezlepkového pečení v Brně už ve středu

Organizace „Klára pomáhá“ pořádá v Brně ve spolupráci s Klubem celiakie Brno Kurz bezlepkového pečení. Uskuteční se už ve střed

Kurz bezlepkového pečení v Brně už ve středu