Herečka Jennifer Esposito otevřeně hovoří o její dlouho neléčené celiakii

Italsko-americká herečka a tanečnice Jennifer Esposito trpí celiakií, a jak sama přiznává, nemoc ji fyzicky i psychicky ničila již od dětství. Diagnostikovat tuto autoimunitní poruchu se jí podařilo až v dospělosti a její lékař se údajně divil, že to do té doby vůbec přežila.

Jennifer Esposito, která vyrostla v New Yorku, se poprvé objevila v televizi v roce 1995 a kromě několika známějších rolí v seriálech ji také proslavily filmy jako Tajemství loňského léta: Rok poté nebo Taxi. Ze seriálových rolí patří mezi nejznámější Právo a pořádek, Samatha Who? nebo Spin City.

Se zdravotními problémy herečka žila již od dětství, a přestože nikdo netušil, že se jedná zrovna o celiakii, vždy se cítila nemocně. Později, když svoje problémy chtěla řešit s lékaři, docházelo často k chybným diagnózám. Esposito nejvíce trápily bolesti zad, záchvaty úzkosti a bolest břicha. Od lékařů slyšela, že za všechno mohou hormony, stres a její psychika.

Když natáčela seriál Samantha Who?, její nemoc vyvrcholila. Herečce dokonce začaly padat vlasy, musela nosit paruku. Trpěly její nehty i kůže, která se extrémně loupala. Esposito prožívala těžké úzkostné stavy. V okamžiku, kdy jí uprostřed natáčení vypadl zub, ji kolegyně nabádala, ať se svým zdravím konečně něco udělá. Když se nakonec dopátrala správné diagnózy, celiakie, vše se změnilo. Doktor, který nemoc odhalil, jí řekl, že tak vážný případ ještě neviděl.

Zdroj: Globalnews.ca
Zdroj: Globalnews.ca

Herečka o své cestě za zdravím, plné otázek a pochybností, napsala knihu. Přála si, aby její případ, který více než dvě dekády vypadal tak beznadějně, podpořil další lidi ve snaze mít své zdraví zase pod kontrolou.

Kromě herectví založila Jennifer Esposito také bezlepkovou pekárnu v New Yorku Jennifer’s Way, která je touto dobou ale zavřená údajně z důvodu hledání nové lokality.

Zdroje: ČSFD, The Insider, LivingFreeJennifer

Úvodní fotografie: Repro Twitter Jennifer Esposito

Jaké jsou formy celiakie

Celiakie se vyskytuje v různých formách. Podle internisty Jiřího Latty z Baťovy nemocnice ve Zlíně lékaři u této nemoci klasifi

Jaké jsou formy celiakie
TOP 10 nejčastějších potíží celiatiků

Většina celiatiků před stanovením diagnózy netrpí klasickými příznaky této nemoci jako je častý průjem, hubnutí, neprospívání,

TOP 10 nejčastějších potíží celiatiků