Bezlepková dieta prospívá diabetikům 1. typu

Už dlouhou dobu se ví, že dvě autoimunitní onemocnění, celiakie a cukrovka 1. typu, spolu souvisí. Jednak se tato onemocnění týkají stejných genů, a dále se celiakie prokazatelně více vyskytuje u diabetiků 1. typu.

Co je to cukrovka 1. typu?

Diabetes mellitus 1. typu vzniká destrukcí buněk slinivky břišní, za kterou je zodpovědný imunitní systém člověka. Tento stav vede k nedostatku inzulinu v těle a doživotní závislosti na externě dodávaném inzulinu. Zda se člověku může tato autoimunitní porucha spustit či nikoli, je zapsáno v genetickém kódu člověka. Pokud člověk má k diabetu dispozici, může být spouštěčem nevratné tvorby protilátek proti vlastním buňkám i jen obyčejné nachlazení nebo štípnutí hmyzem. Nejčastěji je tento typ diabetu diagnostikován kolem 15. roku života, onemocnět jím mohou ale jak novorozenci, tak starší lidé.

Praxe ukazovala, že příznivý vliv na léčbu cukrovky může mít skladba jídelníčku. U některých dětí s diagnostikovanou cukrovkou 1. typu, kterým byla bezprostředně po diagnóze nasazena bezlepková dieta držená po dobu dvou a více let, nemusel být podáván k léčbě diabetu inzulín, tedy alespoň po dobu pozorování. Hypotéza tedy naznačovala, že dieta může rozvoj cukrovky zastavit nebo zabránit jejímu rozvoji.

Vědci tuto hypotézu testovali na myších a potvrdilo se, že souvislost mezi onemocněním střeva a diabetem skutečně existuje. Problematikou se zabývá doktor Alessio Fasano z výzkumného centra pro celiakii Marylandské univerzity, jeden z nejuznávanějších specialistů na celiakii a intoleranci lepku.

Studie myší ukázala, že vliv fungujícího, nepoškozeného střeva na nepropuknutí autoimunitních onemocnění, v tomto případě diabetu 1. typu, je obrovský. Vědci zjistili, že lepek vyvolává produkci prozánětlivých látek cytokinů, které poškozují výstelku tenkého střeva a ničí jeho ochrannou funkci. Bezlepková dieta nejen že neutralizovala zmíněné negativní jevy, ale současně vedla k produkci protizánětlivých látek, které chránily imunitní systém a přinášely hojivý efekt.

U pacientů lze tyto poznatky aplikovat. Vyskytne-li se podezření na jakoukoli autoimunitní poruchu, má smysl testovat také celiakii a nesnášenlivost lepku. Následné nasazení bezlepkové diety může přinést velkou úlevu imunitnímu systému a často vede ke stabilizaci, až zvrácení autoimunitního onemocnění. Bezlepková dieta spolu s posílením imunitního systému pak vede k vynikajícím výsledkům při léčbě.

Zdroj: www.celiac.com, wikipedia.org