Bezlepkový život s malým celiakem

Víte, co je ještě větší výzva, než si vyslechnout od lékařů diagnózu celiakie? Hádáte správně, být rodičem malého celiaka.

Mámy a tátové dětí, které ze zdravotních důvodů nesmí jíst lepek, vědí jistě svoje. Určitě si vzpomenou na úlevu, kterou pociťovali krátce po diagnostikování příčiny problémů jejich dítěte. A stejně tak dobře si vybaví pocity zmatku a rozčarování, které přišly hned poté.

Důvodů je mnoho. Není jednoduché se zorientovat v bezlepkových výrobcích, je nutné změnit stravovací návyky dítěte a často i zbytku rodiny, finanční nároky bezlepkové diety jsou výrazně vyšší, školy a školky nevychází celiakům vstříc. Důvodů k frustraci je mnoho, dítěti ale nejvíce pomůže, pokud se k nové situaci rodiče postaví zodpovědně a pozitivně. Na co je potřeba myslet?

Dítě je od tohoto okamžiku celiakem už navždy

Není jednoduché vzít zátěž, kterou bezlepková dieta přináší, za správný konec. Myslete pozitivně. Vaše dítě bude celiakem již napořád a vy jej na to musíte připravit. Jděte příkladem a předveďte mu, že bezlepková strava může chutnat i vypadat dobře. Zapojte vaši ratolest do vaření a snažte se, aby to byla zábava. Bezlepková dieta ho bude provázet v dospívání i dospělosti, a vždy bude představovat tak trochu hendikep. Názorné domácí vaření je skvělým způsobem, jak dítě naučit vařit z povolených ingrediencí.

A o čem že ta dieta je?

Rodiče malých celiaků se musí obrnit velkou trpělivostí. Jakmile se sami zorientujete v tom, co se může a nesmí, bude vás čekat vysvětlování ve vašem okolí. Ať už pojedou děti k prarodičům, na školní výlet nebo oslavu narozenin, musí být příslušné zodpovědné osoby informovány o pravidlech diety dítěte. Stejně tak bude nezbytné průběžně mluvit o dietě i s dítětem a zacházet do detailů úměrně jeho věku.

Klíčové je plánování

Disciplína, plánování a domácí vaření jsou v bezlepkové domácnosti naprosto nezbytné, pokud chce rodina finančně vyjít a zároveň sladit různé časové režimy jednotlivých členů. Z výživového pohledu je důležité dbát na vyváženost dětské stravy. Malí celiaci čelí většímu riziku podvýživy ve smyslu nedostatečného příjmu/vstřebávání vitamínů, minerálů a jiných cenných látek. Pokud to pomůže, zapojte děti do plánování, tvořte si seznam bezlepkových pokrmů a kombinujte je společně podle časových možností na nákup, vaření nebo sladění koníčků.

Zajímejte se o výhody, které by mohly ulevit domácímu rozpočtu. Některé pojišťovny nabízejí příspěvky pro rodiny celiaků. Forma a výše pomoci se různí podle jednotlivých pojišťoven, rychlý přehled můžete najít v našem dřívějším článku zde.

Děti rády jedí to, co vrstevníci

Nejdůležitější, a současně nejtěžší úkol je zařídit, aby jídlo malého celiaka dobře chutnalo, vypadalo normálně, a bylo plnohodnotné i z výživového hlediska. Pokud začleníte do jídelníčku jídla, která chutnají a vypadají jako ta „před dietou“, bude přechod na bezlepkovou stravu méně traumatizující.

Děti rády jedí to, co ostatní, ať už u společného rodinného stolu, ve škole nebo na oslavě narozenin. Pokud je to ve vašich silách a víte dopředu, co se na společenských aktivitách bude podávat, uzpůsobte tomu i jídlo vašeho dítěte.

Skvělou inspiraci pro kvalitní a chutné vaření lze najít na internetu. Využijte nepřeberné množství receptů například na Bezlepek.cz a nebojte se experimentovat. Pro začátek doporučujeme skvělé banánové muffiny, kterými vaše děti nadchnou své kamarády ve školce či škole při besídce.

Vytvořili jsme pro Vás poradnu

Protože na naši redakci docházejí různé dotazy, především ohledně celiakie a bezlepkové diety, rozhodli jsme se zřídit pro Vás

Vytvořili jsme pro Vás poradnu
Brambory: hodně muziky za málo peněz

Dnešní díl seriálu o přirozeně bezlepkových potravinách věnujeme absolutnímu základu české kuchyně, a to bramborám....

Brambory: hodně muziky za málo peněz