Novoroční předsevzetí nezbedných celiaků

Některé statistiky uvádějí, že 45 % lidí si dává novoroční předsevzetí. Přestože mnoho lidí v pocit závazku vůči sobě samému nevěří, my se výzvám nebráníme a novoročním předsevzetím se podíváme na zoubek.

Dobrá zpráva je, že rozhodnete-li se dát si dnes nějaké konkrétní předsevzetí, máte až desetkrát větší pravděpodobnost, že svého cíle dosáhnete. V Bezlepek.cz máme celkem jasno a přiznáváme se ke třem zlozvykům, se kterými bychom měli skoncovat.

  1. Porušování bezlepkové diety

Marná sláva, všichni jsme nějak začínali a jistě si každý celiak vzpomene, jak náročné začátky s dietou byly. Zorientovat se v přirozeně bezlepkových surovinách, nahradit oblíbené lepkové pokrmy jejich bezlepkovými variantami, nenechat se obelstít neočekávaným lepkem například v ochucovadlech, kávovinových nápojích nebo použité fritéze. Po několika měsících (až letech), kdy už člověk má dietu „v malíku“ a rozumí signálům svého těla, začne čas od času hřešit. Nedávná studie ukázala, že dietu občas poruší 28 % celiaků.

Předsevzít si můžeme i drobnosti, které dohromady výrazně pomohou. Místo bezlepkového piva nebudeme pít nízkolepkovou značku. Nebo budeme důsledněji oddělovat skladování lepkových a bezlepkových potravin. A nebudeme souběžně vařit pro celiaky i zdravé členy domácnosti.

  1. Absolvování diagnostiky a rutinních prohlídek u lékaře

Problémem celiakie je především její schopnost „maskovat“ se za velmi různorodé zdravotní obtíže. Často se tak stává, že správná diagnóza je celiakům stanovena až po letech hledání a trpění. Přitom potvrzení této choroby není nikterak složité, z odběru krve se stanovuje přítomnost autoprotilátek, které na celiakii ukazují. Při pozitivním krevním vyšetření následuje odběr slizničního vzorku z horní části tenkého střeva, tzv. biopsie. Mikroskopické vyšetření potvrdí či vyloučí přítomnost zánětu a celkový stav klků střeva. Po určité době od stanovení diagnózy je z důvodu kontroly správnosti léčby nezbytné provádět opakované testování krve i biopsii. Právě rutinní prohlídky není vhodné zanedbávat, protože mohou odhalit případnou chybu v přístupu pacienta k dietě nebo upozornit lékaře na problém.

  1. Nadváha

Předsevzetí, které si již tradičně na Nový rok dáváme a daří se nám ho také slušně plnit, se týká bohaté a zajímavé stravy. Bezlepkové vaření nás zajímá a baví! Přiznáváme se ale bez mučení, milujeme dobré bezlepkové jídlo a sladké recepty, které vám na Bezlepek.cz nabízíme, testujeme pro jistotu vždy alespoň dvakrát. Abychom si byli jistí, že i napodruhé budou tak dobré 🙂

Vážení čtenáři, věříme, že náš vážný-nevážný seznam novoročních předsevzetí alespoň trochu odlehčil téma, které nás všechny spojuje. Do nového roku vám přejeme především mnoho zdraví, životního nadhledu a humoru, se kterým se celiakie, stejně jako všechny malé i velké životní nesnáze lépe zvládají.

Váš tým Bezlepek.cz