Testování vakcíny Nexvax2: vědci už prověřují dávkování

Vakcína Nexvax2 patří mezi několik slibných počinů farmaceutických společností, které možná v budoucnosti výrazně uleví celiakům. Úspěch v tuto chvíli závisí na průběhu jednotlivých fází klinických studií, kterým jsou nová léčiva podrobena před finálním schválením a uvedením na trh.

Peptidové vakcíny, mezi které se řadí i Nexvax2, jsou založené na syntéze peptidů, jejichž  cílem je utlumit reakci imunitního systému. V případě celiaků se tak postupně buduje tolerance nemocného k lepku. Podobný princip využívají i léky obnovující toleranci vůči alergenům. V současné době se rozsáhlé mezinárodní programy věnují hledání peptidových vakcín pro roztroušenou sklerózu, diabetes 1. typu, revmatoidní artritidu a další autoimunitní onemocnění.

Konkrétně Nexvax2 pracuje s třemi patentovanými peptidy a je určen pro celiaky, kteří nesou alelu HLA-DQ2. Ten je příčinou celiakie asi u 80‒90 % pacientů. Nitrokožně podávaná látka přeprogramuje specifické bílé krvinky, které reagují na antigeny lepku u celiaků. Tělo následně přestane na lepek reagovat prozánětlivě.

Během studie byly pacientům s celiakií podávány konstantní dávky vakcíny. Vědci sledovali gastrointestinální a další příznaky imunitního systému, které ukázaly strop tolerance vůči lepku. Ten se zastavil na 150 μg.

V další fázi testování se v randomizované, dvojitě zaslepené studii přistoupilo k podávání pouze malé dávky vakcíny s jejím pozvolným navyšováním. Ukázalo se, že tento způsob vakcinace zlepšil toleranci vůči dávkám lepku z původních 150 μg na 300, resp. 900 μg v závislosti na genech celiaka.

Při léčbě se projevily tyto nejčastější nežádoucí účinky: bolesti hlavy (52 %), průjem (48 %), nevolnost (37 %), bolest břicha (26%) a napětí v oblasti břicha (19%).

Studie ukázala, že vakcína podávaná pozvolně pomáhá bezpečně snést i relativně vysoké dávky lepku. Tato fáze vývoje léku proběhla úspěšně, další ale Nexvax2 teprve čekají. O vývoji vás budeme průběžně informovat.

Zdroj: www.celiac.com, ImmusanT.com

Zdroj foto: ImmusanT Youtube.com

Restartuje své tělo s detoxem!

Jaro s sebou přináší touho po novém začátku. A restartovat chceme i své tělo. Právě proto...

Restartuje své tělo s detoxem!
Mikroflóra a celiakie

Je stále více studií, které dokládají, jak velký má střevní mikroflóra vliv na naše zdraví,...

Mikroflóra a celiakie