Žena podstoupila vzácnou transplantaci tenkého střeva. Dárcem se stala její sestra

V severozápadní Číně proběhla v lednu roku 2018 vzácná transplantace tenkého střeva. Nemocné 27leté pacientce zachránila život její sestra, která jí část svého střeva darovala. Z celkové délky 6 metrů zdravého střeva lékaři odebrali asi 1,8 metru a transplantovali nemocné Číňance.

Pacientce v 18 letech diagnostikovali atrézie tenkého střeva a genetické malformace, které vedou k zúžení až úplnému přerušení gastrointestinálního traktu. Během loňského roku musela být Číňanka přijata do nemocnice s akutní bolestí břicha. V té době byla těhotná, lékaři ale zjistili, že její tenké střevo odumírá a museli jej odstranit. Mladá žena během operace přišla o většinu tenkého střeva, zákrok nepřežilo ani její dítě. Bylo zřejmé, že život jí může zachránit pouze transplantace střeva.

Naštěstí se ukázalo, že ideálního dárce má nemocná v nejbližší rodině a pomoci jí může mladší sestra. Vzácná operace s živým dárcem proběhla v nemocnici v severozápadní Číně a lékařům při práci pomáhal chirurgický robot.

V České republice se první transplantace tenkého střeva uskutečnila v roce 2014 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Tehdy 60letému pacientovi lékaři transplantovali během deseti hodin pět orgánů najednou. Jednalo se o unikátní multiviscerální transplantaci provedenou poprvé ve střední a východní Evropě. Pro pacienta byla operace jedinou možností, jak zdravotní strav řešit. Po cirhóze jater způsobené autoimunitní poruchou se jeho zdraví rapidně zhoršovalo. Lékaři provedli mnohá vyšetření a původně plánovanou transplantaci jater rozšířili také na žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu a tenké střevo.

„V IKEM chceme i do budoucna provádět jen jednotky takovýchto transplantací ročně, pouze v případech, že nebude existovat pro daného pacienta jiné řešení,“ uvedl k transplantacím tenkého střeva ředitel Institutu MUDr. Aleš Herman, Ph.D. Jedná se o velmi komplikovaný a současně nákladný zákrok, kterých se v elitních evropských centrech provádí pouze několik desítek ročně.

Zdroj: Manilatimes.net, ikem.cz

Kde koupíte bezlepkové Juliány a Olmíky

V našem seriálu se dnes zaměříme na to, kde se dají koupit dvě bezlepkové dobrůtky a to tvarohoví Olmíci a Julináni. Oba mléčné

Kde koupíte bezlepkové Juliány a Olmíky