Kde ve světě se celiakům žije dobře?

Jistě se sem tam setkáte s nechápavými pohledy číšníka, žádáte-li si v restauraci bezlepkové jídlo. Stále jsou mezi námi lidé, kteří o nemoci a lepku nikdy neslyšeli. I přes tyto nesnáze ale celkové povědomí Čechů o nemoci roste. Vydáme-li se do ciziny, jsme často nemile překvapení (ne)dostupností bezlepkových výrobků a vůbec neznalostí nemoci u místních. Dnes se podíváme na to, jaká je situace u nás a ve světě.

Velkým důvodem k radosti je opora v legislativě, díky které se spotřebitelé v České republice mohou spolehnout na údaje uvedené na etiketách výrobků. Dietu je tak možné bezpečně dodržovat, což ve světě rozhodně není samozřejmostí. Chcete-li se rychle zorientovat v českém značení výrobků pro celiaky, přečtěte si náš dřívější článek. Stejně jako v Česku je možné se spolehnout na značení výrobků i ve zbytku Evropské unie, o což se zasloužila Evropská komise.

Jiné je to s povědomím o nemoci, které se v různých částech Evropy liší i v závislosti na vzdělávacích aktivitách států. Například Italové velmi zapracovali na informovanosti ve školách i pohostinství. V zemi jsou navíc celiakům poskytovány poukázky na nákup bezlepkových produktů. Podobná podpora ulevuje nemocným také ve Velké Británii, kde mají pacienti nárok na bezlepkové produkty na předpis.

Pravidlo maximálně 20 mg lepku na kg bezlepkového výrobku platí i leckde v zámoří, například v Kanadě. Obyvatelé této země mohou navíc uplatnit odpočet daně za nákup bezlepkových výrobků, pokud diagnózu celiakie potvrdil lékař. Podobné daňové úlevy nabízí v Evropě Irsko.

Za zmínku stojí ještě zaoceánská Argentina, která realizovala Národní program detekce a kontroly celiakie. Strategie určuje i pravidla značení bezlepkových výrobků a nařizuje argentinským poskytovatelům zdravotní péče pokrýt náklady na alternativní bezlepkové mouky a mixy.

Situace ale takto růžová není všude po světě. Například v Rusku neroste povědomí o nemoci dostatečně rychle a je obtížné sehnat specializované obchody s bezlepkovými výrobky. Lékaři navíc neumí dobře pracovat s asymptomatickými příznaky nemoci. Testy na celiakii provádějí soukromé laboratoře a vyšetření není placeno veřejným zdravotním pojištěním.

Zdroj: celiac.com, theceliacscene.com

V září bude Setkání celiaků v Plzni

Již tradiční Setkání celiaků v Plzni se letos uskuteční v sobotu 12. září. Serveru Bezlepek to oznámila předsedkyně Celia clubu

V září bude Setkání celiaků v Plzni