Polykatelná kapsule, která odhaluje tajemství střev

Kapsule, která přináší informace ze zákoutí lidského trávicího traktu, může způsobit revoluci v diagnostice a prevenci onemocnění střev. Tak alespoň popisují svůj nový objev australští výzkumníci RMIT univerzity v Melbourne. Jejich vynález sbírá při svém průchodu střevy informace a ty jsou ihned vyhodnocovány.

Odhaduje se, že celosvětově jeden z pěti lidí trpí v průběhu svého života nějakou gastrointestinální poruchou. Vědci si od nové technologie slibují možnost diagnostikovat pacienta bez nutnosti invazivních zákroků, například kolonoskopie.

Co malá kapsle dokáže? Zařízení o velikosti vitamínové pilulky detekuje a měří plyny, které se objevují ve střevech – vodík, oxid uhličitý a kyslík, a to v reálném čase. Výsledky analýzy pak posílá na mobilní telefon.

Jeden z vynálezců, profesor Kourosh Kalantar-zadeh vysvětluje, co nového díky přístroji o lidském střevě zjistili: „Žaludek uvolňuje oxidační chemikálie, aby zničil cizí sloučeniny, které zůstávají v žaludku déle, než je obvyklé.“ Takovýto obranný mechanismus žaludku nebyl dosud znám. Další novou informací, kterou testování odhalilo, je možná přítomnost kyslíku v tlustém střevě. „Pokusy ukázaly na vysokou koncentraci kyslíku při konzumaci stravy s extrémně velkým příjmem vlákniny,“ dodává profesor Kalntar-zadeh.

Studie výzkumníci prováděli na sedmi zdravých jedincích, kterým v průběhu zkoumání upravovali množství přijímané vlákniny. Kapsle spolehlivě vyhodnocovala nástup kvašení potravy a mohla by tak posloužit ke klinickému sledování procesu trávení. Zajímavá je také její schopnost měřit mikrobiální aktivity v žaludku. V současné medicíně se lékaři musí spoléhat pouze na informace z fekálních vzorků nebo získané chirurgickým zákrokem.

Protože využití kapsle bylo účinně testováno na dobrovolnících, bude se výzkumný tým zasazovat o uvedení technologie na trh. „Polykatelné tobolky jsou zcela bezpečné. Vytvořili jsme diagnostický nástroj pro mnoho poruch střeva, od malabsorpce živin až po rakovinu tlustého střeva. Méně invazivní postupy budou představovat dobrou zprávu pro mnoho lidí,“ dodává doktor Kyle Berean, jeden z vynálezců kapsule.

Zdroj: RMIT University

Obrázek: Peter Clarke / RMIT University

Květen měsíc celiakie

Květen je měsícem celiakie a právě proto jsme si pro Vás připravili pár překvapení na...

Květen měsíc celiakie