Studentka TUL vyvíjí nanonáplast pro hojení tlustého střeva. Novinku představí na prestižní mezinárodní soutěži vědců

Tři minuty stačily Markétě Klíčové, aby představila a zvítězila se svým přelomovým výzkumem v národním kole soutěže mladých vědců Falling Walls Lab 2018. Studentka Technické univerzity v Liberci uspěla díky objevu nanovlákenné dvouvrstvy využitelné po operativní léčbě nádorů tlustého střeva. Speciální „náplast“, která zamezuje vážným pooperačním komplikacím, bude Klíčová, jako vyslaná reprezentantka Česka, představovat na celosvětovém kole soutěže v Berlíně.

Mladé vědkyni se podařilo vyvinout speciální dvouvrstvou náplast, která se používá pro vnější krytí anastomóz na tlustém střevě. Ty vznikají po odstranění části tlustého střeva zasaženého karcinomem, když se zdravé části střeva chirurgicky opět spojí. Místo spoje bývá ale často příčinou pooperačních komplikací, které podle studií u 6‒22 % pacientů končí smrtí. Skrz anastomózu může totiž prosakovat obsah střev, který zapříčiní infekci v těle.

„Na trhu jsou materiály, které tento problém řeší, ale žádný z nich úniku obsahu střev do těla spolehlivě nezabrání. Naše dvouvrstva tu ambici má,“ říká Markéta Klíčová. Unikátnost náplasti spočívá v kombinaci dvou materiálů. Hydrofilní nanovrstva přilne k ráně, kryje ji a usnadňuje hojení, kdežto svrchní vrstva je hydrofobní a izoluje anastomózu od prostředí dutiny břišní.

Aplikace krycího nanomateriálu je velmi snadná a obejde se bez zvláštního školení chirurgů. K velkým výhodám patří také to, že „nanonáplast” je biodegradabilní. Až doslouží, tělo ji vstřebá.

Uvedení do chirurgické praxe předchází ještě dlouhá cesta přes klinické testy a Státní ústav pro kontrolu léčiv, ale v současné době už probíhají ve spolupráci s Biomedicínským centrem v Plzni in vivo testy nového materiálu na prasatech.

Studentka Markéta Klíčová výzkum realizuje v rámci závěrečné práce magisterského studia oboru Nanotechnologie na Technické univerzitě v Liberci a ve výzkumu plánuje pokračovat i v navazujícím doktorském studiu.

Zdroj: technickytydenik.cz, TUL

Foto: TUL