Odborné termíny polopaticky. Co znamená TTG IgA?

Zajímá vás, co se při celiakii děje ve vašem těle, ale nerozumíte tomu množství latinských názvů a zkratek? Odborné termíny polopaticky vám pomohou se zorientovat. V krátkých článcích na Bezlepek.cz se dozvíte, o čem to ti gastroenterologové vlastně mluví.

TTG, anti-tTG

Zkratka tTG (zapisovaná také TTG) znamená tkáňová transglutamináza. Jedná se o enzym přítomný ve střevech, ale nejen tam. Enzymy se podílejí na biochemických reakcích v těle.

Při celiakii, když dojde k pozření lepku, začne imunitní systém produkovat protilátky, které tTG napadají. Autoimunitní odpověď je taková, že tělo protilátkami napadá vlastní tkáně. To je výrazně jiný problém než u potravinové alergie, při které tělo tvoří protilátky proti specifickým bílkovinám v potravině.

Právě tyto autoprotilátky se používají při diagnostice celiakie. Jedná se o dva typy: anti-tTG IgA a anti-tTG IgG.

Zatímco typ IgG se nachází v celém těle a je často používán při testování bakteriálních a virových infekcí, typ IgA převládá u slizničních povrchů, respiračního a gastrointestinálního traktu. Je ale potřeba vědět, že asi 1‒3 % populace, včetně celiaků, má nedostatek sérového IgA a nedokáže tvořit IgA protilátky, tedy ani protilátky proti tTG IgA.

Sérové protilátky proti tTG IgA jsou pozitivní u přibližně 95 % neléčených celiaků. Je ale vhodné testovat i množství sérového IgA, a to z důvodu výše zmíněného procenta populace, kterému se protilátky tvořit nemohou. Pro tyto případy se zjišťuje hladina tTG IgG, která může pomoci přítomnost celiakie odhalit.

TTG IgG ale není tak specifická jako IgA a podle vědců existuje mnoho lidí, kteří celiakii nemají, a přesto testy vykazují normální IgA ttG a zvýšené IgG tTG. Podle Centra celiakie při chicagské univerzitě hodnotu tTG protilátek mohou zvýšit i jiné nemoci, jako diabetes 1. typu, Hashimotova nemoc, zánětlivá střevní onemocnění aj.

Dalším záludným zkratkám se budeme věnovat v některém z našich příštích článků na Bezlepek.cz!

Zdroj: Jessica Madden, MD Blog

Oves opět na pořadu dne

Pšenice, žito, ječmen. Obiloviny pro celiaky jednoznačně zapovězené. Jak je to ale s ovsem? Vědci...

Oves opět na pořadu dne