Bezlepková dieta může pomoct lidem trpícím neuropatickou bolestí, zjistili vědci

Neuropatie, onemocnění periferních nervů, postihuje celiaky asi 2,5krát více než zbytek populace. Nemoc se projevuje brněním, necitlivostí, pocity pálení, silnou bolestí, tlakem, ztrátou reflexů, špatnou koordinací nebo neschopností cítit bolest či teplotu. Už před pár lety pozorování vědců naznačovala, že bezlepková dieta, která ulevuje od bolesti celiakům, by mohla zabírat také na další pacienty. Například ty s lepkovou intolerancí.

Na zajímavou spojitost neuropatických obtíží a nesnášenlivosti lepku poukázala letos na jaře Americká akademie neurologie. Podle vědců pacienti, kterým lepek ve stravě vadí, totiž také vykazují subjektivní zmírnění bolestivých příznaků neuropatie, pokud přejdou na bezlepkovou stravu.

Zjištění bylo založeno na výzkumu zdravotního stavu asi 60 pacientů, kteří popisovali svoje obtíže a pomocí bodové škály mimo jiné hodnotili intenzitu neuropatických bolestí či svůj psychický stav. Část ze sledované skupiny dodržovala přísnou bezlepkovou dietu, část nikoliv.

Výzkum ukázal, že pacienti na bezlepkové dietě vykazovali menší neuropatické bolesti i lepší psychickou kondici. Vedoucí výzkumu, lékař Panagiotis Zis, PhD ze sheffieldské univerzity, v badatelské práci pokračuje a doufá v lepší pochopení souvislosti mezi lepkem a neurologickými obtížemi.

Zdroj: ScienceDaily.com

Jak jsou čeští celiatici zodpovědní?

Známe to. I když máme třeba chřipku, ne vždy dodržujeme léčbu, kterou bychom měli. V rozsáhlém sociálním výzkumu o celiakii „Ži

Jak jsou čeští celiatici zodpovědní?
Jaké vitamíny nejčastěji chybí celiatikům?

Mnoho celiatiků ví, že lepek, který tím, že poškozuje střevní sliznici, často brání potřebnému vstřebávání nezbytných vitamínů

Jaké vitamíny nejčastěji chybí celiatikům?