Ortorexie, aneb posedlost vlastním stravováním. Může vést až k poruše příjmu potravy?

Máte-li celiakii, jíst bez lepku pro vás není otázka volby, ale nutnost. Lidé postižení celiakií či nesnášenlivostí lepku, dodržují celoživotně dietu jednoduše proto, aby netrpěli četnými příznaky nemoci. V případě zdravých lidí samozřejmě odlehčení jídelníčku od přílišné konzumace lepku také není na škodu. Vyřadit na čas pšenici a další obiloviny ve prospěch například luštěnin či zeleniny, tělu jedině prospěje.

Dnes se ale chceme věnovat zdravým lidem, kteří ze sebe svým nekritickým přístupem k jídlu mohou pacienty vytvořit. Seznamte se s pojmem ortorexie.

Lítý boj za „zdravou“ stravu

Přemýšlet nad svým jídelníčkem a životním stylem je samozřejmě v pořádku. Stejně tak hledat si informace, věnovat přiměřený čas plánování a nakupování potravin, vaření. Problém nastává, když se ze zdravého stravování stane jediná náplň života. Pokud myšlenky na zdravé stravování zabírají příliš mnoho času a cítíte se provinile při porušení svých stravovacích zásad, je něco v nepořádku.

Odborně se fixaci na zdravou (také racionální nebo prostou) stravu říká ortorexie. Striktní stravovací návyky mohou přerůst až v poruchu příjmu potravy. Některé prameny ortorexii zařazují mezi poruchy jako je mentální anorexie či bulimie, jiné považují posedlost zdravou stravou spíše za obsesi nebo psychologickou poruchu.

Nebezpečné na ortorexii je subjektivní posuzování „zdravé“ výživy. Sklony k této poruše mohou mít ortodoxní vyznavači alternativních výživových směrů. A podle dietologů právě vlastní interpretace „zdravé“ výživy často vede k jednostrannému přehánění, kdy postižený třeba zanedbává důležitou skupinu živin. U některých případů se ortorexie shoduje s projevy anorexie.

Možná se ptáte, kde je tedy ta hranice mezi zdravým a nezdravým přístupem k jídlu? Zdravá výživa je pouze jednou součástí zdravého životního stylu. Stejnou pozornost je třeba věnovat také pohybu, relaxaci, duševní rovnováze, zájmům, rodině, jednoduše celkové vyrovnanosti a spokojenosti. Ortorektik se ovšem věnuje pouze jídlu, protože jeho nutkavá snaha jíst správně mu pohlcuje veškerý čas a navíc ho stresuje. Ortorexie kvalitu života, na rozdíl od zdravého stravování, snižuje.

Zdroj: Wikipedia.org

Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA

Jak se bohužel zvyšují počty lidí trpících celiakií ve světě a to v různých věkových skupinách, přináší tato skutečnost i řadu

Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA