Pokračující vývoj vakcíny proti celiakii možná vyřeší i diabetes

Společnost ImmusanT nově pracuje také na vývoji vakcíny zabraňující vzniku cukrovky 1. typu. Po úspěšném programu peptidové imunoterapie zaměřené na celiakii vědci tvrdí ‒ tento druh léčby může fungovat pro vícero autoimunitních poruch.

Léčba celiakie pomocí vakcíny Nexvax2 je založená na vyhledávání antigenů, které vyvolávají zánětlivé reakce v těle. Peptidová terapie dokáže po identifikaci antigenů imunitní odpověď organismu úplně vyrušit. Zajímavé na výzkumu je, že vědci museli prozkoumat asi 17 tisíc peptidů, aby našli pouhé tři, které nyní základ vakcíny tvoří.

Vývoj peptidové vakcíny rozhodně není krátkodobá záležitost. Robert Anderson, který výzkum vede, usiluje o nalezení léku od roku 1998. Před zhruba osmi lety zveřejnil výsledky svého bádání a krátce nato došlo k založení společnosti ImmusanT a následnému propojení s investorem. Tak bylo možné ve výzkumu pokračovat a vstoupit do fáze klinického hodnocení léčiva.

Nejdůležitější ve fázi raného výzkumu léku proti celiakii bylo prokázání bezpečnosti léčiva a prověření optimálního dávkování a dávkovacího schématu. Tyto poznatky nakonec velmi ulehčí vývoj léku pro diabetiky.

Hladší a kratší vývoj léku výzkumníci předpokládají také proto, že diabetes platí za výrazně prozkoumanější nemoc než celiakie. Podle Roberta Andersona byly začátky výzkumu peptidové léčby náročné a jednalo se doslova o nepopsaný list vědeckého papíru.

 

Zdroj: celiac.com

Jaké chybí celiakům vitamíny a minerály?

Jedním z důsledků celiakie je nutriční nedostatečnost způsobená neschopností poškozeného tenkého střeva vstřebávat důležité lát

Jaké chybí celiakům vitamíny a minerály?
Brambory: hodně muziky za málo peněz

Dnešní díl seriálu o přirozeně bezlepkových potravinách věnujeme absolutnímu základu české kuchyně, a to bramborám....

Brambory: hodně muziky za málo peněz