Náhodná otrava lepkem? Zde jsou tipy, jak se s ní vypořádat

Nejnovější poznatky vědy ukazují, že celiakii často provází postižení nervů. Švédští výzkumníci navíc upozorňují, že hůře jsou na tom ženy a riziko rozvoje neuropatie nebo poškození nervů je u nich 2,5krát vyšší než u zdravé populace. Bolestivá neuropatie přitom nemocnému velmi ztrpčuje život a snižuje kvalitu života.

Nepříjemné onemocnění nervové soustavy v některých zemích dosahuje u celiaků alarmujících čísel. Třeba ve Švédsku se neuropatie týká až 60 % žen s celiakií a není jasné proč. Nemoc se projevuje necitlivostí nervových zakončení prstů na rukou či nohou a pacienti necítí horko nebo bolest. Při dodržování přísné diety bez lepku nemoc tak rychle nepostupuje, bohužel ale nevymizí.

Dietu je lepší nešidit!

Glutenová neuropatie patří mezi doprovodné projevy celiakie a je dobrým důvodem, proč bezlepkovou dietu neporušovat. Čas od času se ale může stát, že se celiak, i přes vynaložené úsilí, lepkem otráví. Jak v takovém případě tělu ulevit? Vyzkoušet můžete některý z tipů nutriční specialistky Kathy Holdmanové, které uvádí web celiac.com.

Pijte hodně vody. Mnoho lidí žije ve stavu chronické dehydratace, která vede k zácpě. Pokud pak k vyprázdnění použijí léčiva a použijí jich příliš mnoho, mohou se kvůli následnému průjmu připravit o důležité soli a minerály, draslík a hořčík. Stejný problém nastane u celiaků při náhodné otravě lepkem. Ta je totiž také často následována průjmem. Průjmy navíc zvyšují riziko infekcí močových cest. Nedostatečná hygiena může snadno přenést bakterie právě do močové trubice.

Hodně odpočívejte. Pokud jste tělo zatížili lepkem, bude potřebovat dostatek času, aby se zahojilo. Vyhněte se namáhavému cvičení (při kterém se zpotíte) a hodně spěte.

Dopřejte si čistý vývar z kostí. Vývar bohatý na minerály, želatinu a další nutrienty uleví vašemu zažívacímu systému, dodá živiny a tělo hydratuje.

Zkuste trávicí enzymy. Enzymy požité ihned po nechtěné konzumaci lepku mohou ulevit od příznaků nemoci.

Dejte si zázvorový nebo mátový čaj pro úlevu od nevolnosti a zklidnění žaludku a trávicího traktu.

Kromě pěti univerzálních tipů zmíníme ještě několik bonusových. Při nechtěném požití lepku, které odhalíte ihned po konzumaci, sáhněte po aktivním uhlí. Vzhledem k jeho působení je důležité doplňovat tekutiny a také minerály. Není vhodné jej užívat často a obzvlášť pozorní musí být pacienti, kteří mají předepsané další léky. Aktivní uhlí může snižovat jejich účinek.

Kromě již doporučeného zázvorového a mátového čaje můžete vyzkoušet také kopřivový. Někteří pacienti po jeho požití pociťují úlevu od kožních projevů nemoci.

Posledním doporučovaným tipem Kathy Holdmanové je akupunktura. Může podle ní tělu ulevit od zánětu především v břišní oblasti.

Zdroj: celiac.com