Bezlepkové perníčky

Je to klasika, že ano. U nás v redakci perníčky vždycky tak jako nenápadně mizí z talířku, přičemž všichni říkají “ne, ne, ne, já jsem na dietě”. Asi to holt přes noc ujídají vánoční skřítkové, kdo ví?
Jo a jen poznámka: tyhle naše perníčky nemusíte nechávat někde ležet 2 týdny, než se do nich pustíte. Jsou výborné hned po upečení 😉

Ingredience:

na těsto:
1½ hrnku bezlepkové mouky,
¾ lžičky xanthanové gumy,
½ lžičky jedlé sody,
1½ lžičky mleté skořice,
1 lžička mletého zázvoru,
1 lžička mletého hřebíčku,
¼ lžičky soli,
½ hrnku třtinového cukru,
85 g změklého Selského másla,
4 lžíce třtinové melasy,
1 lžíce medu,
1 České vejce vel. M,
½ lžičky vanilkového extraktu,
1 žloutek na potření

na polevu:
150 g moučkového cukru,
1 lžička citronové šťávy,
1 bílek

Postup:

  1. Mouku smíchejte s xanthanovou gumou, jedlou sodou, zázvorem, skořicí, hřebíčkem, solí a cukrem. Zapracujte změklé máslo a přidejte melasu, med, vejce a vanilkový extrakt. Vypracujte nelepivé těsto a dejte na 30 minut do lednice. Poprašte val bezlepkovou moukou a z těsta vyválejte placku o šířce o trošku menší než 0,5 cm.
  2. Placku těsta z obou stran obložte pečicím papírem a dejte do lednice na 15 minut. Troubu rozehřejte na 175 °C. Z těsta vykrojte perníčky, dejte na plech vyložený pečicím papírem, potřete rozkvedlaným žloutkem a pečte 6-8 minut.
  3. Nechte vychladnout. Z bílku vyšlehejte sníh a po troškách do něj přimíchejte moučkový cukr a na závěr citronovou šťávu. Polevu dejte do pytlíku na zdobení, udělejte do něj malou dírku, perníčky ozdobte a nechte polevu zaschnout.

 

Bezlepkové piškotové řezy s tvarohem

Bezlepkový piškot bývá docela rychlovka, ale někdy si můžeme trochu pohrát a vytvořit piškot vyššího “levelu“, jak říká mladá

Bezlepkové piškotové řezy s tvarohem