Novozélandští celiaci apelují na prodejce, aby je zbytečně ‚netrávili‘. Vadí jim umístění výrobků v regálech

Konec roku 2018 otevřel velmi zajímavou diskusi na Novém Zélandu, když se nespokojení celiaci začali spontánně vyjadřovat k nebezpečnému, a přitom tak běžnému nešvaru prodejců potravin. Lidé s doživotním autoimunitním onemocněním apelují na změnu skladování produktů na policích a prosazují oddělení bezlepkových mouk od klasických lepkových. Veřejnou diskusi odstartovala reportáž zpravodajského portálu Newshub, kterému jeden ze zákazníků řetězce Countdown zaslal znepokojivé fotografie z oddělení mouk.

Na snímcích se objevuje celkem běžný úkaz – bezlepkové mouky vyrovnané vedle lepkových. Obavy celiaků jsou na místě, protože lepková mouka z netěsnících papírových sáčků velmi jednoduše znečistí vše okolo.

Tato zdánlivě drobná a nedůležitá kontaminace může stačit k autoimunitní reakci. Celiakům nezbývá, než držet přísnou bezlepkovou dietu, u některých je problematický dokonce i kožní kontakt s lepkem. Pohybovat se mezi regály s běžnými moukami nebo dokonce vdechovat mouku ve vzduchu je nebezpečné. Navíc, jak poznamenal jeden ze zákazníků, jakou má logiku platit vyšší cenu za pytlík bezlepkové mouky, když je kontaminovaný lepkem už v obchodě?

Zdálo by se, že není o čem diskutovat a stačilo by jednoduše vyčlenit bezlepkové produkty z „nebezpečných“ regálů. Mluvčí zmíněného Countdown se ale k problému vyjádřila, že sice chápe obavy některých zákazníků, většina prý ale preferuje mít celou nabídku pěkně na jednom místě. Zdá se tedy, že pro prodejce je důležitější vyjít vstříc většinovým zákazníkům než ochránit zdraví těch, kteří bezlepkové produkty skutečně potřebují.

„V žádném případě nebudu v takovém obchodě nakupovat. Přece si domů nepřinesu dobrovolně kontaminovaný výrobek poté, co jsem vydrhnul police a zlikvidoval vše potenciálně nebezpečné včetně původního toustovače,“ vyjádřil se jeden z celiaků.

Diskuse potvrdila, že zmíněný řetězec není jediný, který zboží vystavuje tímto způsobem. Některé obchody ale na připomínky celiaků zareagovaly pozitivně a mouky od sebe ihned oddělily. Podle diskutujících dokonce i v řetězci Countdown.

Zdroj text a foto: Newshub.co.nz

Kde se dá koupit bezlepková Zlatá Haná?

Dnes pokračujme ve zveřejňování obchodu, kde se dají zakoupit bezlepkové výrobky. Nyní se podíváme, kde je k dostání máslová po

Kde se dá koupit bezlepková Zlatá Haná?