Křehká zimní krása. To je dort Pavlova s ananasem a zázvorem

Když se řekne “křehká zimní krása”, tak se nám okamžitě vybaví dort Pavlova. Čekali byste, že recept pochází z Ruska, ale to je omyl. O jeho vznik se dodnes přou Austrálie s Novým Zélandem. A Nový Zéland je vítězství asi blíž. Nicméně – proč “Pavlova”? Dort byl pojmenován po baletce Pavlovové, které ve 20. letech minulého století zavítala právě do jižního Pacifiku. Dort ji oslavoval – měl připomínat jeji baletní sukni. My si myslíme, že tohle ztvárnění se fakt povedlo. Tak si ho s námi pojďte zkusit!

Ingredience:

8 bílků Českých vajec,
350 g krystalového cukru,
2 lžičky mletého zázvoru,
2 lžičky kukuřičného škrobu,
3 lžíce citronové šťávy,
menší ananas, nakrájený na kousky,
2 lžíce nadrobno nakrájeného čerstvého zázvoru,
2 lžíce medu,
500 ml Tatra smetany ke šlehání,
moučkový cukr na posypání,
hrst čerstvé máty

 Postup:

  1. Korpus si připravte nejlépe den dopředu (můžete i dva dny dopředu). Troubu předehřejte na 140 °C. Z bílků začněte šlehat sníh, jakmile začne směs houstnout, přidávejte po lžíci cukr. Jamile vyšleháte sníh, jemně vmíchejte mletý zázvor, kukuřičný škrob a 2 lžíce citronové šťávy.
  2. Na pečicí papír si tužkou nakreslete kruh o průměru 23 cm, papír otočte a dejte na plech. Polovinu těsta vlijte do kruhu a stejný postup opakujte i u druhé poloviny.
  3. Dejte do trouby a pečte hodinu. Poté troubu vypněte, neotvírejte a nechte korpus vychladnout a vyschnout do druhého dne (cca 8 hodin).
  4. Zatímco pečete korpus, dejte čerstvý zázvor s medem na pánvičku a povařte, tak aby zázvor změknul. Přilijte zbylou citronovou šťávu a jakmile směs zhoustne přidejte nakrájený ananas. Povařte zhruba 5 minut a odstavte.
  5. V den podávání dortu vyšlehejte šlehačku, první korpus ozdobte dvěma třetinami šlehačky, vyskládejte na ni dvě třetiny ananasové směsi a jemně přiklopte druhým korpusem. Vršek pak ozdobte zbylou šlehačkou a ananasem.
  6. Posypejte nasekanou čerstvou mátou a pocukrujte. Ihned podávejte.
Sýrové kuličky s pažitkou

Hledáte tip na malé občerstvení pro koledníky? Rychlé, snadné, chutné? Přesně takové jsou sýrové kuličky...

Sýrové kuličky s pažitkou