V lidském střevě bylo objeveno téměř 2000 neznámých bakterií

Že to v lidských střevech „žije“, víme již dlouho. Výzkumníkům z Evropské laboratoře pro molekulární biologii (EMBL) se nyní podařilo identifikovat na 2000 nových druhů bakterií. Tým použil řadu výpočetních metod, aby analyzoval vzorky od jednotlivců z celého světa. Objevené druhy čeká ještě proces kultivace v laboratoři.

Přestože se jedná o obdivuhodný výsledek, vědci zdaleka nerozklíčovali kompletní osídlení lidských střev. Ukazuje se, že seznam střevních bakterií se v různých částech světa liší. Zatím nejlépe prozkoumaná jsou, složením navzájem podobná, střeva Severoameričanů a Evropanů. Z jiných částí světa stále chybí dostatek údajů.

Jakou roli hrají střevní bakterie v lidském zdraví? Zodpovědět tuto otázku umí věda jen částečně. Výzkumníci ale věří, že díky novým vědomostem o střevním osídlení bude lidstvo časem schopno gastrointestinální onemocnění nejen identifikovat, ale také léčit.

Bez počítačů nelze střevo zmapovat

Klíčovým pomocníkem při identifikaci střevních bakterií je, jak jinak, počítač. Pokud totiž vědci chtějí bakterie poznat, musí je být schopni kultivovat. Mnohé druhy ale nedokáží mimo střevo přežít, nezbývá tak než rekonstruovat genomy bakterií pomocí výpočetních metod.

„Použití metagenomiky k rekonstrukci bakteriálních genomů je trochu jako skládání stovek dílků puzzle,“ vysvětluje vedoucí výzkumu Rob Finn. Podle jeho názoru je nesmírně důležité brát v úvahu rozmanitost lidí i jejich střevního osídlení.

„Z Jižní Ameriky a Afriky máme několik málo datových souborů, které se ovšem výrazně liší od těch evropských nebo severoamerických,“ poukazuje profesor Finn na rozdílné osídlení střev původních a dnešních populací. Informace o vývoji střevní mikroflóry může podle něj otevřít dveře dalším objevům.

Zdroj: phys.org

Koláč se švestkami a mákem

Švestkový koláč s mákem patří k těm nejlepším podzimním receptům. Hlavně tedy když dostanete švestky...

Koláč se švestkami a mákem
Jak dodržují celiaci bezlepkovou dietu

Bezlepková dieta zůstává pro celiaky jedinou efektivní léčbou, nicméně ne každý ji striktně dodržuje. Jak se ale od sebe liší l

Jak dodržují celiaci bezlepkovou dietu