Celiakie a obezita

Když jsem přemýšlela nad tématem tohoto článku, tak jsem si kladla otázky: Netrápí celiaky obezita? Netrpí více nadváhou? Nevynahrazují si nemožnost jíst lepek jinými sacharidy? Nebo mají naopak „lepší figuru“ a lepší fyzickou výkonnost než běžná populace?

Vyšla jsem ze zkušenosti s celiaky, kteří navštěvují moji poradnu, či s těmi, s nimiž jsme se seznámila jinou cestou. A výsledky mého pozorování? Můžete si oddechnout! Musím totiž přiznat, že jde o naprosto běžné lidi s širokou rozmanitostí tělesné konstituce. Některé trápí nadváha či obezita a snížená fyzická aktivita, ovšem naproti nim pak mám v ordinaci řadu lidí, kteří dosahují vynikajících sportovních výkonů.

Abyste se však neradovali, tak i pro celiky platí pravidlo běžné populace: více než padesát procent lidí z této skupiny vykazuje potíže s váhou a nadměrným množstvím tukových zásob. K tomu se váže také zvýšené riziko kardiovaskulárních a metabolických chorob. Proto také celiakům radím, aby jejich bezlepková strava byla vyvážená a pestrá. Právě nevyváženost potravy v podobě vyššího příjmu tuků, sacharidů a bílkovin s vysokým energetickým obsahem, která je na druhé straně doprovázena nízkým zastoupením vlákniny ve stravě a nízkou fyzickou aktivitou, jsou příčinou postupného nabírání na váze a přidružení nejrůznějších chorob. Hlavně dospívající a mladí dospělí jsou ve vysokém riziku pro nevhodné a škodlivé stravovací návyky. Často za to může nevyhovující chuť bezlepkových potravin a snadná dostupnost bezlepkových sušenek, tyčinek, křupínek a nápojů s vysokým energetickým obsahem. A jak jsem se od pacientů dověděla, tak k příčinám patří i stravování mimo domov. V případě celiaků s nevhodnými stravovacími návyky je potřeba vždy dietu upravit tak, aby byla nutričně vyvážená a pestrá. Celiaci by se měli vyvarovat váhovým

přírůstkům. Je důležité, aby lékař na tyto aspekty při běžných kontrolách dával pozor (třeba i za vás) a s nutričním terapeutem pomohl naplánovat dobrý jídelníček. U celiaků to je vzhledem k postižení trávicího traktu snad ještě důležitější, než u běžné populace.

Všem držím pěsti v nesnadném boji, ale stojí to za to!

Vaše Bára Bahníková