3D mini-střevo: zjednodušená tkáňová kultura může pomoci při léčbě celiakie

V oblasti výzkumu a léčby celiakie možná vědcům pomohou střevní organoidy, trojrozměrné tkáňové kultury vzniklé in vitro, které připomínají zjednodušenou verzi střeva. Možnost jejich použití potvrzují vědci z Centra pro výzkum slizniční imunologie a biologie z Massachusettes.

Jak střevní organoidy vznikají? Díky biopsii tkáně dvanáctníku od celiaků i zdravých lidí se in-vitro vytvoří zjednodušené, miniaturizované orgány, které vykazují realistickou mikroanatomii. Díky nim je možné prozkoumat, jak vlastně střevní epitel a zkoumané molekuly reagují na lepek.

„V tuto chvíli nemáme žádný zvířecí model, který by pomohl sledovat procesy reakce na lepek tak jako u lidí,“ vysvětluje Stefania Sengerová, PhD, spoluautorka studie. „Pomocí modelu lidské tkáně jsme pozorovali, že střevní organoidy vykazují stejné markery jako skutečná slizniční tkáň celiaků,“ dodává Sengerová.

Výzkumníci identifikovali u celiakálních organoidů více než 470 genů, které jsou uspořádány odlišně. Mezi nimi se jednalo také o nové geny spojené s epiteliálními projevy celiakie – udržení střevní bariéry, regenerace kmenových buněk a vrozené imunitní reakce.

Dalším významným zjištěním studie je možnost využít získané bioprodukty střevních mikroorganismů k úpravně slizniční reakce na lepek, což by v budoucnosti mohlo přinést nové léčebné strategie. Vědci jsou přesvědčeni, že díky zjednodušeným tkáňovým kulturám by v budoucnu bylo možné rychleji identifikovat a prověřovat léčebné možnosti pro celiaky.

Zdroje: www.eurekalert.org, wikipedia.org

Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA

Jak se bohužel zvyšují počty lidí trpících celiakií ve světě a to v různých věkových skupinách, přináší tato skutečnost i řadu

Bezlepková potravinová banka pro chudé. V USA
Celiakie a zdraví žen

Na Bezlepek.cz jsme se už věnovali zdravotním projevům celiakie u mužů a dnes zaměříme pozornost...

Celiakie a zdraví žen