Wim Hof, ledový muž, který mění vnímání autoimunitních poruch?

Oslabený imunitní systém, záněty v těle, chronická nebo vracející se bolest. Zní vám to povědomě? Celiakie spadá mezi autoimunitní poruchy. Nemoci, které sužují především západní civilizaci, přicházejí často plíživě a provází naše životy dlouhodobě. V dnešním článku vám chceme představit Holanďana Wima Hofa, jehož metoda zajímá a inspiruje čím dál více lidí a na některé projevy autoimunitních poruch může mít blahodárné účinky.

Modré z nebe? Ne, „pouze“ silnější a odolnější tělo i mysl

Na úvod je potřeba říci, že neexistuje dostatek vědeckých důkazů, že by Wim Hofova metoda dokázala zmírnit celiakii nebo ji či jinou autoimunitní nemoc uzdravit. Výpovědi mnohých praktikujících ale ukazují, že metoda má sílu tlumit záněty v těle, dodávat energii, posilovat psychiku člověka a mírnit třeba chronickou bolest. Někteří lidé s artritidou, roztroušenou sklerózou, chronickou bolestí nebo depresemi jí využívají jako podpůrnou metodu.

Správně dýchej, hledej teplo uvnitř sebe a ponoř se do ledu!

Metoda ledového muže je založená na kombinaci řízeného dýchání, meditace (ovládnutí mysli) a postupného otužování. Podle Wima Hofa se takto každý může naučit lépe souznít se svým tělem, zvýšit svoji vitalitu a metabolickou aktivitu. Na konci otužovací praxe jsou následovníci Wima Hofa schopni vlézt do vany plné ledu nebo vyjít na Sněžku polonazí. Tělo i mysl je vitálnější, odolnější a zdravější.

Vřelé objetí ledové vody

Ponořit se do vany plné ledu vypadá možná šíleně, podle mnohých se ale jedná o stav, kdy se člověk dotkne své podstaty. V tu chvíli totiž mysl i tělo využívají mechanismy, které v sobě od nepaměti máme, jen jsme je v moderní civilizaci přestali používat. Při zavádění metody je ale samozřejmě potřeba především poslouchat vlastní tělo. Někdo se začíná otužovat vlažnou sprchou nohou, někdo bez problémů prodýchá vanu se studenou vodou.

Schopnosti Ledového muže a některých jeho následovatelů zkoumali také vědci a lékaři. Samotný Wim Hof absolvoval mnoho experimentů, při kterých vědci fascinovaně sledovali jeho schopnost pracovat s vlastním dechem a teplotou. Jeho um ovlivnit autonomní nervový systém dokonce přepsal učebnice medicíny. Jsme takových „zázraků“ schopni všichni? Podle Wima Hofa ano.

Slyšeli jste o metodě Wima Hofa? Praktikujete ji? Budeme rádi za vaše komentáře na Facebookové stránce Bezlepek.cz!