Endoskopické vyšetření duodenoskopem: Podle amerického FDA hrozí přenos infekcí

Gastroskopie, duodenoskopie, koloskopie nebo rektoskopie patří mezi dnes běžné medicínské techniky používané při vnitřním zkoumání trávicího traktu. Na vyšetření žlučových cest nebo dvanáctníku se místo klasického gastroskopu používá vhodnější duodenoskop, přístroj s boční optikou. Americký vládní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ale varuje, zařízení se podílí na přenosu smrtelných infekcí, včetně  Escherichia coli a zlatého stafylokoka.

FDA uvedl, že v roce 2018 byla pravděpodobně tři úmrtí v USA způsobena kontaminovanými duodenoskopy. „To jsou tři zbytečná úmrtí,“ uvedl Jeff Shuren, ředitel Centra pro přístroje a radiologické zdraví.

Problém se poprvé objevil v roce 2013, kdy Úřad zjistil, že při opakovaném používání duodenoskopů dochází k přenosu bakterií rezistentních k lékům. V roce 2015 pak nařídil provést poregistrační studii a očekával celkovou míru kontaminace pod 1 %. Tři výrobci, Olympus, Fujifilm a Pentax, měli za úkol zjistit, jak moc a jakými způsoby dochází k přenosu infekcí.

Průběžné výsledky sledování poukazují na nepřijatelně vysokou míru kontaminace při znovupoužívání přístrojů, jejímž následkem může dojít k přenosu infekce a dokonce smrti. Výsledky zveřejněné v prosinci 2018 uváděly 3% míru kontaminace u problematických bakterií jako E. coli nebo Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Nejnovější výsledky z tohoto roku však ukazují, že číslo může být ještě vyšší, a to až 5,4 %.

„FDA v tuto chvíli pokračuje ve vyhodnocování přínosů a rizik těchto zařízení a rádi bychom si byli jisti tím, že správné čištění a údržba při opětovném použití může prakticky eliminovat všechny bakteriální zbytky. … Zvažujeme, jaká další regulační opatření mohou být případně nezbytná,“ vysvětluje doktor Shuren.

O komentář k aktuálním zprávám ze zámoří jsme požádali také MUDr. Báru Bahníkovou z Bezlepek.cz. „S takovými případy jsem se u nás naprosto nesetkala. V odborné veřejnosti bychom se o problémech dozvěděli rychle. Je potřeba zmínit, že pro bezpečné používání endoskopů dochází k velmi důkladnému čištění přístrojů – mechanickému, chemickému a tepelnému. A čistě hypoteticky, pokud by nějaká bakterie přežila, nepředstavovala by pravděpodobně vážné riziko pro člověka zdravého, ale s nějakým dalším zdravotním problémem, například s poruchou střevní bariéry nebo s poruchou imunitního systému. Musí se tedy asi jednat o nešťastnou kombinaci negativních faktorů,“ uzavírá MUDr. Bára Bahníková.

Zdroj: www.fda.gov, www.celiac.com

Cukrovka a celiakie

Cukrovka, tedy diabetes mellitus, je nemocí, která postihuje mnoho lidí. Ta 1. typu, která je...

Cukrovka a celiakie