MUDr. Bára Bahníková píše o prázdninách s celiakií

Protože začínají letní prázdniny, možná řešíte dotazy, jak cestovat, jak si užít dovolenou s celiakií a bezlepkovou dietou. V tomto článku bych uvedla pár dobrých rad jak na to. Nejprve je důležité si vše dopředu připravit, aby dovolená proběhla dle Vašich představ. Vybrat si vhodnou destinaci a zjistit jaké služby daná krajina, hotel, penzion, kemp nabízí. Pokud Vaši dovolenou zajišťuje cestovní kancelář, je důležité si vše předem ověřit, a také případně podchytit ve smlouvě. Tím předejdete případným potížím a dohadování ohledně slíbených služeb. Pokud cestujete do oblastí, v nichž čekáte nižší životní standard, či pokud jedete do rozvojových zemí, počítejte s tím, že s celiakií a bezlepkovou dietou se mnohdy tamní obyvatelé nikdy nesetkali (míněno s její definicí tak, jak ji známe). Zřejmě budete muset zapomenout i na bezlepkové produkty, na něž jste zvyklí z České republiky, na druhou stranu ale mnohdy kuchyně v těchto zemích nabízí řadu pokrmů přirozeně bezlepkových. Pokud si nejste jisti dostupností bezlepkové stravy, určitě se připravte na „nulovou variantu“ – to znamená vzít si bezlepkové produkty s sebou. Mnohdy je totiž problém i v tom, že mohou být přirozeně bezlepkové potraviny lepkem kontaminovány během jejich zpracování či skladování.
Cestujete-li do tradičních dovolenkových destinací, zkuste si předem na internetu zjistit možnosti stravování v bezlepkových restauracích, bistrech, barech apod.
Co bych ze zkušeností mých pacientů doporučila vzít si s sebou na dovolenou? Určitě bezlepkový chléb a bezlepkové těstoviny, pro mlsání si můžete vzít i bezlepkové laskominy jako sušenky, oříšky nebo i chipsy. Léto navíc přeje ovoci a zelenině, takže v zahraničí zkuste tamní úrodu v kombinaci třeba s kvalitním masem. Kromě toho, že se tím vyhnete lepku, si možná udržíte i perfektní linii.
Na závěr bych ráda shrnula důležité body:
•    vhodný výběr prázdninové destinace
•    ověřit si vše předem (nabídka bezlepkové diety)
•    nechat si vše potvrdit emailem nebo písemně
•    v restauracích, bistrech apod. se ptát klidně vícekrát, zda je pokrm opravdu „gluten free“
•    čemu nevěříte nebo neznáte, tak to nejezte
•    nezapomeňte na vlastní bezlepkové zásoby
Přeji krásné prožití letošních prázdnin a dovolené.
Vaše Bára Bahníková