Nevyzpytatelná celiakie může člověka zaskočit v každém věku

Celiakie, při které tělo není schopno strávit lepek, se může objevit v každém věku. U někoho se rozvine již krátce po narození, jiného postihne v důchodu. Symptomy celiakie jsou různé, od průjmu, nadýmání, žaludečních křečí, až po vážné poškození střeva vedoucí k neschopnosti absorbovat živiny.

U tohoto autoimunitního onemocnění se dlouho předpokládalo, že propuká v dětství a nedá se tomu zabránit. Vědci sledovali více než 3500 lidí přes třicet let a zjistili, že s rostoucím věkem četnost postižených celiakií roste. Mezi „spouštěče“ nemoci tak pravděpodobně patří také environmentální faktory prostředí, ve kterém žijeme.

Ve Spojených státech amerických se od roku 1974 počet postižených touto nemocí každých patnáct let dvojnásobil. Ještě v roce 1974 byla pravděpodobnost, že člověk trpí celiakií, 1:501. V roce 1989 se zvýšila na 1:219 a v roce 2003 dokonce vzrostla na 1:133, vypozorovali vědci týmu Centra pro výzkum celiakie při Marylandské univerzitě.

„Nikdy nejsme tak staří, aby se u nás celiakie nemohla objevit,“ říká vědecký pracovník Dr. Alessio Fasano, který se tématu věnuje. Přestože již byly identifikovány genetické dispozice k nemoci, nevíme zatím jistě, jak a proč jedinec ztratí schopnost lepek tolerovat. „Dokonce i když máte ve svých genech vepsanou náchylnost k celiakii, nemusí se u vás toto autoimunitní onemocnění nikdy rozvinout,“ uvedl Dr. Fasano.

Identifikace environmentálních faktorů, které nemoc spouští, by mohla vést k léčbě a dokonce prevenci celiakie. Současně by se pravděpodobně podařilo osvětlit i další autoimunitní choroby včetně cukrovky 1. typu, revmatoidní artritidy a roztroušené sklerózy.

Zdroj: livescience.com

Brambory: hodně muziky za málo peněz

Dnešní díl seriálu o přirozeně bezlepkových potravinách věnujeme absolutnímu základu české kuchyně, a to bramborám....

Brambory: hodně muziky za málo peněz