Herečka Denise Richardsová přešla na bezlepkovou dietu a děkuje fanouškům. Ti zaregistrovali její zvětšenou štítnou žlázu

Americká herečka a modelka Denise Richardsová, známá z filmů jako Hvězdná pěchota nebo Jeden svět nestačí, díky svým fanouškům odhalila onemocnění štítné žlázy. Ti si neobvyklého zvětšení krku všimli během vysílání epizod seriálu Real Housewives of Beverly Hills. Richardsová v reakci na vyšetření přešla na bezlepkovou dietu a libuje si, jak se její zdravotní stav zlepšuje.

Nyní herečka na svém Instagramu děkovala fanouškům, kteří si změny všimli, a uvedla, že sama by ji asi ignorovala. „Je úžasné, jak se moje štítnice změnila poté, co jsem teprve nedávno ze stravy vyloučila lepek. Netušila jsem, jak strava může ovlivnit tělo. Pro mě je lepek skutečně toxický,“ dodala 48letá Richardsová.

Viditelně zvětšená štítná žláza, známá také jako struma, obvykle způsobuje značné nepohodlí či bolest při polykání nebo kašli. Zvětšená štítná žláza nemusí, ale také může doprovázet některá vážnější onemocnění, jako Gravesovu a Hashimotovu chorobu nebo dokonce rakovinu štítné žlázy. Mnoho z takových stavů je současně spojeno s celiakií.

Struma častěji postihuje ženy než muže, zejména starší 40 let. Obvykle se léčí pomocí medikamentů regulujících hormony a operativním zákrokem. Některé lehčí případy nemoci mohou samovolně vymizet. Pozitivní vliv bezlepkové diety na léčbu nebyl dosud potvrzen, existují zatím pouze vědecky nepublikovaná jednotlivá sledování.

Zdroj: celiac.com