První dny školáčků s celiakií nebývají snadné. MUDr. Bára Bahníková radí, na co dát pozor

Máte doma nově malého školáčka? Pokud ano a úspěšně jste prošli prvními dny plnými novinek, gratuluji vám! Nová paní učitelka, spolužáci, žákovská knížka a písmenka ale nemusí být to jediné, co rodiče malých žáčků řeší. Pokud máte dítě s potravinovou intolerancí nebo dokonce celiakií, je nezbytné postarat se také o bezpečný režim stravování ve škole. Dnes bych ráda vysmekla poklonu právě rodičům, kterým tato povinnost leží na bedrech, a sdílela jejich postřehy, se kterými jsem se během své praxe potkala.

Školní jídelna ano nebo ne?

Bohužel, v současné chvíli nemají rodiče jistotu, že konkrétní školní jídelna vyhoví speciálním dietním potřebám dítěte. Praxe je obvykle velmi rozdílná jak v jednotlivých krajích, tak i městech. Školní jídelny totiž musí spolupracovat s nutričním specialistou, aby mohly dětem dietní jídla poskytovat. Někde tak „diety“ radši nevaří vůbec, v některých jídelnách spolupracují například se speciálními kuchyněmi (nemocnic, vysokoškolských menz nebo dalších dodavatelů), kteří požadavkům té které diety vyhoví.

Rodičům bych doporučila především být aktivní a na možnosti se poptat. Ze zkušeností rodičů malých celiaků vím, že domluva může být velmi individuální. Někde se o vše postará jídelna, jídla vaří nebo zajistí z jiných zdrojů, někde je rodič zapojen (například zásobuje bezlepkovými surovinami), jinde jídelna vyhoví pouze ohřátím jídla, které si žák přináší každodenně z domova.

Ať už školák jí jídlo vařené přímo jídelnou nebo mu jídelna ohřívá jídlo od rodičů, je fajn, že stoluje se svými kamarády. Společné stolování je pro děti velmi důležité.

Zapojte paní učitelku a sdílejte svoje zkušenosti s rodiči

Hodnotou společného stravování se dostávám ještě k jednomu důležitému bodu. O nemoci a dietním omezení je třeba dobře informovat třídního učitele dítěte. Jednak může podpořit dítě při adaptaci mezi spolužáky, navíc vám pomůže pohlídat, že dítě dietu třeba o přestávkách skutečně dodržuje.

Prostřednictvím učitele či třídních schůzek lze o věci informovat i ostatní rodiče. Sice se informovanost veřejnosti citelně zlepšuje, přesto doporučuji zapojit všechny zúčastněné strany. Rodiče si se svými dětmi mohou o omezení spolužáka popovídat a vy tím bez nadsázky přispějete k lepší informovanosti společnosti.

Ať vše klapne a škola i školní jídelna je pro vás „parťákem“, to přeje MUDr. Bára Bahníková z Bezlepek.cz.

Bezlepkový příběh: Kdo vyhrál soutěž?

V pondělí skončila soutěž, ve které mohli čtenáři portálu www.bezlepek.cz posílat své bezlepkové příběhy, a vyhrát koš bezlepko

Bezlepkový příběh: Kdo vyhrál soutěž?
Dokáží vědci deaktivovat celiakii?

Nedávno jsme vám představili Chaitana Khoslu, vědce Stanfordovy univerzity, který patří mezi současnou špičku výzkumu...

Dokáží vědci deaktivovat celiakii?