Olivy: chuťovka nabitá antioxidanty

Až najdete v křížovce otázku, které ovoce je velmi tučné, určitě si vzpomeňte na olivy. Ano, olivy patří mezi peckovité ovoce a jedná se o učiněný zázrak, který vám na talíř dodá pár paprsků horkého slunce a hromadu antioxidantů.

Mnoho lidí se domnívá, že zelené a černé olivy jsou dva různé druhy. Ve skutečnosti se olivy sklízí ve dvou fázích zralosti, zelené na podzim, kdy jsou tvrdé a bez dalšího zpracování chutnají nahořkle. Pokud plody na stálezeleném olivovém stromě zůstanou do zimy, dozrávají a postupně červenají, fialovějí, až zčernají. Dozrálé, měkké, černé olivy chutnají jemně a také obsahují poměrně dost oleje.

 

Pokud se olivy zpracovávají k přímé konzumaci, musí být před svou úplnou zralostí kvůli hořkým fenolům nasoleny a čištěny. Po louhování se několik dní máčí ve vodní lázni, poté se olivy nakládají a nechávají fermentovat. K zákazníkům se obvykle dostávají buď v octovém nálevu nebo dochucené, v oleji. Chuť oliv ovlivňuje nejen jejich barva, ale také způsob naložení a dochucení. Mnozí milují, pokud jsou olivy ozvláštněné drobnou náplní – sýrem, ančovičkou, rybou nebo mandličkou.

Na těchto drobných plodech je úžasné, kolik prospěšných látek obsahují. Důležitý je především vitamín E a další antioxidanty, které blahodárně působí na fungování srdce a mohou chránit před osteoporózou a rakovinou. Konzumace oliv posiluje imunitu a zpomaluje stárnutí.

Plody olivového stromu obsahují okolo 15 % tuku, některé zralé černé olivy dokonce až k 30 %. Z tohoto důvodu je třeba konzumovat je rozumně, podobně jako další tučné, zdraví prospěšné potraviny, mandle, semínka, tučné mořské ryby nebo avokádo.

Na závěr přidáme pár tipů pro servírování oliv. Pokud koupíte olivy v nálevu, můžete je po jeho slití lehce pokapat olivovým olejem. Výborně se hodí do salátů, jako obložení svačiny nebo v podobě pesta do těstovin či na jednohubky.

Celiakie a kvasinka – jsou propojené?

Lidé s celiakií, často i nevědomky, trpívají přidruženými alergiemi na určité druhy potravin, nesnášenlivostmi nebo citlivostí.

Celiakie a kvasinka – jsou propojené?
Kurz bezlepkového pečení v Brně už ve středu

Organizace „Klára pomáhá“ pořádá v Brně ve spolupráci s Klubem celiakie Brno Kurz bezlepkového pečení. Uskuteční se už ve střed

Kurz bezlepkového pečení v Brně už ve středu