Lesk jako blesk? Přílišná péče o domácnost ničí střevní mikrofloru, tvrdí vědci

Voňavá a čistá domácnost. Reklamy na čisticí prostředky nám slibují jen samá pozitiva, podle kanadských vědců ale tyto přípravky dokáží změnit složení mikroflory ve střevech a dokonce negativně ovlivnit tělesnou hmotnost.

Zmíněné závěry přinesla vědecká analýza vycházející ze sledování střevní mikroflory u 757 dětí. Kromě mikrobů obsažených ve stolici se sledovala také váha, resp. BMI dětí, nejprve ve věku 3‒4 měsíců, dále v 1. a 3. roce věku. Od rodičů dětí se vědci také dozvěděli, jakým způsobem čistí domácnost. Získané údaje měly posloužit k rozklíčování, zda možné vystavení dezinfekčním prostředkům, detergentům či eko-čističům má u dětí nějaký vliv na jejich zdravotní stav.

Dezinfekční přípravky. Jejich úkolem je zničit infekční mikroorganismy, často se používají v nemocnicích, ordinacích, v domácnostech v kuchyních a koupelnách. Mnoho dezinfekčních látek je z principu věci potenciálně škodlivých a dodávají se s bezpečnostními instrukcemi na obalu.

Detergenty. Jedná se o chemikálie určené k čištění, především tzv. tenzidy (a syntetické saponáty). Tenzidy umožňují čištění díky snížení povrchového napětí; rozpouští a odstraňují z povrchů nečistoty.

Nejsilnější vliv používaných čističů zaznamenal výzkum u 3‒4měsíčních dětí. Desinfekční prostředky, jako například univerzální čistič na povrchy, snižoval populaci sledovaného kmene bakterií ve střevě Haemophilus a Clostridium, naopak byl spojován se zvýšeným výskytem Lachnosiraceae. Podobný efekt nebyl prokázán u domácností čištěných detergenty nebo eko-čističi.

„V domácnostech, kde se alespoň jednou týdně při úklidu používají dezinfekční prostředky, mají kojenci dvojnásobnou pravděpodobnost zvýšeného výskytu střevních mikrobů kmene Lachnosiraceae. Navíc, BMI u těchto dětí je vyšší,“ vyjádřila se Anita Kozyrskyj, profesorka pediatrie na univerzitě v Albertě a hlavní řešitelka projektu.

Zajímavá zpráva se týká i častého používání eko-čističů. Ty podle výzkumníků také měly určitý vliv na střevní mikroflóru, změny se ale nedaly hodnověrně spojit s vyšším rizikem obezity u dětí. Autoři studie ale upozorňují, že domácnosti používající tento typ čističů mají často jiné stravovací návyky a obecně zdravější životní styl.

Více informací o výzkumu na Sciencedaily.com.

Kde se dá koupit bezlepková Zlatá Haná?

Dnes pokračujme ve zveřejňování obchodu, kde se dají zakoupit bezlepkové výrobky. Nyní se podíváme, kde je k dostání máslová po

Kde se dá koupit bezlepková Zlatá Haná?