Může nanoléčba zvrátit celiakii? Vědci v úspěch věří

Technologie nanočástic se dnes již v lékařství bohatě využívá, vědci však věří, že může léčit také celiakii a další autoimunitní nemoci nebo alergieLéčba má za cíl zabránit imunitní reakci vyvolané lepkem, imunitní systém se díky nanočásticím v podstatě „naučí“ lepek tolerovat. Podobný princip využívají lidé s alergií na pyl, když se obávanému alergenu vystavují a svůj imunitní systém tak trénují.

Údaje z nedávné studie poskytují povzbudivé důkazy, že u celiaků je možné dosáhnout imunitní tolerance vůči lepku. Biologicky rozložitelná nanočástice pojmenovaná COUR, CNP-101, obsahující lepek, se snaží naučit imunitní systém na tento antigen nereagovat. Pacienti, na kterých byla léčba CNP-101 testovaná, vykazovali podstatné snížení zánětu ve střevě. Tenké střevo celiaků by tak v budoucnu mohlo být díky nanočásticím ochráněno při běžné konzumaci lepku. Kromě celiakie by se technologie dala využít při léčbě dalších nemocí a alergií, včetně roztroušené sklerózy, cukrovky 1. typu, astmatu nebo alergie na arašídy.

Technologie byla vyvinuta v laboratoři Stephena Millera, profesora mikrobiologie a imunologie, který se v oboru pohybuje již několik dekád. „Poprvé se ukazuje, že technologie funguje u pacientů,“ uvedl Miller. „Dokázali jsme do nanočástic zapouzdřit myelin a vyvolat toleranci k této látce v modelu roztroušené sklerózy, stejně tak fungoval protein z pankreatických beta buněk. Ten zase indikuje toleranci k inzulinu u pacientů s diabetem,“ doplnil vědec.

Zapouzdřený gliadin imunitnímu systému nevadí

Když je nanočástice s obsahem alergenu vstříknuta do krevního řečiště, imunitní systém se o ni nezajímá. Částice představuje pouhý neškodný úlomek, který pohltí makrofág, čisticí buňka odstraňující v těle buněčné zbytky a patogeny.

„Buňka makrofága prezentuje alergen nebo antigen směrem k imunitnímu systému jako neškodný. Svým způsobem imunitnímu systému říká: ˏžádné obavy, toto sem patříˊ. Imunitní systém pak zastaví útok na alergen a vrátí se do normálu,“ vysvětluje doktor Miller.

V pokusu s celiakií nesly nanočástice gliadin, hlavní problematickou složku lepku nacházejícího se v obilných zrnech. Týden po léčbě následovalo dalších 14 dní na lepkové stravě. Během tohoto období, kdy nanoléčba již uplatňovaná nebyla, se pacientům opět rozjely výrazné imunitní reakce na gliadin. Podle pokusu jsou pacienti při nanoléčbě chráněni před zánětlivými reakcemi asi z 90 %.

Terapie v tuto chvíli získala od FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA) status Fast Track, tedy možnost zrychleného schvalovacího řízení na cestě technologie k pacientovi.

Více informací na Scienmag.com.

Bezlepkobraní v Mladé Boleslavi

Je sympatické, že prezentace a různé trhy bezlepkových výrobků se už tu i tam začínají objevovat nejen v regionálních metropolí

Bezlepkobraní v Mladé Boleslavi
Reflux u celiaků

Dnes se budeme věnovat palčivému problému mnoho celiaků, ale nejen jich. Refluxní onemocnění jícnu, správně...

Reflux u celiaků