Záludná celiakie u dětí: jak ji poznat?

Jak je známo, většina lidí postižených celiakií o své nemoci vůbec neví. Protože nejzranitelnější skupinou „skrytých“ celiaků jsou přirozeně děti, přinášíme vám dnes pět příznaků, které celiakii u dětí nejčastěji doprovází. Možná díky jejich připomenutí pomůžete „objasnit“ zvláštní problémy některého z dětí ve vašem okolí.

Příznaky celiakie se sice mohou lišit člověk od člověka, ale existují určité společné rysy, kterým je potřeba věnovat pozornost. Pokud máte obavu, že dítě trpí touto autoimunitní poruchou, navštivte neprodleně pediatra.

Bolesti žaludku, nadýmání, zácpa a průjem

Děti s celiakií si často stěžují na bolesti břicha a nadýmání. Ve střídavých cyklech je může trápit průjem a zácpa. Častým příznakem je i chronický průjem či zácpa. V mnoha případech připadá rodičům bříško dítěte nafouknuté a vypouklé.

Svědivé kožní vyrážky

Kožní problémy v podobě svědivých červených hrbolků a puchýřků jsou jedním z nejčastějších symptomů celiakie u dětí.

Zvracení

Zvracení samozřejmě může být průvodním jevem celiakie, ale je snadné je zaměnit i s jiným zdravotním problémem. U některých dětí dochází k vyzvracení jídla hned po požití lepku, u jiných se jedná o zpožděnou reakci na lepek. Každopádně tento symptom sám o sobě není pro diagnózu dostačující.

Zpomalení růstu

Rodiče často registrují, že jejich dítě je oproti svým vrstevníkům menší. Podváha i menší vzrůst mohou být způsobené špatnou absorpcí živin.

Podrážděnost a problémy s chováním

Problémy s lepkem se mohou projevit i kognitivními poruchami a „zahalenou myslí“. Není proto divu, že celiakie u dětí může vést ke změnám chování a dítě může být podrážděné, nešťastné, rozzlobené a bez chuti k jídlu.

Co dělat, pokud pozorujete u dítěte symptomy celiakie nebo prostě máte podezření, že jí trpí? Neváhejte s návštěvou svého pediatra, protože riziko dlouhodobého poškození a komplikací je bez diagnózy vysoké. Konzultujte s lékařem i případnou vlastní iniciativu nasazení bezlepkové diety; je velmi pravděpodobné, že před vyloučením lepku ze stravy doporučí návštěvu specialisty a potvrzení sledovaných symptomů speciálními testy.

Zdroj: www.emaxhealth.com